Kediler Hakkında Şaşırtıcı 11 İlginç Bilgi

24.06.2020 12:29:40

Bizlere arkadaşlık yapan kimi zaman sevimlilikleriyle içimizi ısıtan bu dostlarımız hakkında ne kadar geniş bilgiye sahipsiniz? Paylaşacağımız bilgilerle bu minik tüylü dostlarımızın ilginç özellikleri sizi fazlasıyla hayrete düşürecek!

1- Kedilerin hamilelik süresi rakam olarak insanlara benzer ama 9 ay değil, ortalama olarak 9 hafta sürer

Bir doğumda dünyaya merhaba diyen kardeş kedilerin babaları farklı kediler olabilir. Ayrıca doğduktan 1 hafta sonra gözlerini açan kedilerin doğduktan sonra gözleri mavi renkte olup daha sonra asıl rengine dönüşmektedir.

2-Kediler solak veya sağlak olabilir

Kedilerde bizler gibi sağ ya da sol kısımlarını kullanmaya yatkın olabilir. Genel olarak dişiler sağ ve erkekler solak olmaya meyillidir.

3-Dünyanın en yaşlı kedisi 38 yaşında ölmüştür

Kayıtlara geçen dünyanın en yaşlı kedisi 3 Ağustos 1967 doğumlu olup 6 Ağustos 2005’te hayata gözlerini yuman Creme Puff adlı tekir kedidir.

4-Kara kediler her yerde uğursuzluk getirmez

Kara kedilerin uğursuzluk getirdiği inanışı sanılanın aksine her yerde sabit değildir. Avustralya ve İngiltere’de aksine şans getirdiği düşünülür.

5-Kediler kendi aralarında miyavlayarak iletişim kurmaz

Bizlere tatlı ve sevimli geldiği için zaman içerisinde bizle iletişim amaçlı geliştirmişlerdir. Kendi aralarında beden dilinin yanında, tıslama, mırlama ve pıslama olarak farklı iletişim yolları bulunur.

6-Bilinen en eski kedi ırkı Mısır Mau kedisidir

Mau ayrıca kedi anlamına gelmekte olup, çok büyük değere sahiptir. Bu dönemde kedi öldürmek ölüm cezasına çarptırılmanızı gerektiriyordu. Ayrıca kedisi için yas tutan sahipleri kaşlarını kazıtırlardı.

7- Kediler temizlik hastasıdır

Günün büyük bir bölümünü uykuya harcayan kedilerin, uyanık kaldıkları sürenin hemen hemen yarısını kendi kişisel temizliklerine harcayabilirler.

8- Sokak kedileri ortalama 3-4 yıl yaşayabilirken, evcil kedilerin ömrü bunun 4 katıdır

Sokak kedileri çok çetin yaşam koşulları ve açlıkla mücadele ettiklerinden dolayı fazla sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşama sahip olamazlar. Ev kedileri ortalama 14-16 yıl yaşam süresine sahiptir.

9-Kedilerin yüzünde ortalama olarak 12 tel bıyık bulunur

Tüm bunların yanında bu bıyıkların çok farklı işlevleri bulunmakta olup asla kesilmemelidir. Ruh hallerini belirtmek, yön bulmak ve geçmek zorunda oldukları noktaları ölçüm yapmak için navigasyon olarak kullanmaktadırlar. Ayrıca çoğu kedide kirpik bulunmaz.

10-Kedilerde bizler gibi rüya görebilir

Doğduktan bir hafta sonra gözleri açılmaya başladıktan sonra uyurken rüya görmeleri bilinen bir durumdur. Yetişkin bir kedi ayrıca günde 14-16 saat uyuyarak gününü geçirebilir.

11- Kediler tek doğumda 7 yavru dünyaya getirebilir

Rekorlara geçen en ilginç kayıt ise 4 tane ölü olmak üzere 19 kedi yavrusu doğuran bir kedidir. Ayrıca kayıtlara geçen Dusty isimli kedi yaşamı boyunca toplamda 420 kez annelik yaşamıştır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar