Kedileri Tırmalama Tahtasına Alıştırmak İçin 7 Harika Yöntem

25.06.2020 11:43:43

Kedilerin temel ihtiyaçlarının başında doğalarından gelen bir alışkanlık da olan günlük egzersiz ihtiyaçlarının yanında tırnaklarını törpüleme ve bunu ev eşyaları üzerinde yapmamaları adına kullanılması zorunlu kedi ihtiyaçlarından birisidir. Kedinizin buna alışmaması ya da bu tip bir objeye sahip olmamanız ise beraberinde kedinizin sizin açınızdan istenmeyen davranışlarını getirecektir. Halı ve kilimleri tırmalamanın yanında, koltuklar, mobilyalar ve perdeler kedilerinizin gazabına uğraması muhtemel ilk eşyalarınızdır.

Aradaki farkı kedinizin ihtiyacını tırmalama tahtası üzerinde giderirken anlayacağınız oldukça faydalı bir kedi eşyası olmasının yanında her kedi kolaylıkla maalesef alışamamaktadır. Bu tip alışkanlıkları her konuda olduğu gibi yavru iken başlatmanız ilerideki yıllarda işinizi kesinlikle kolaylaştıracaktır. Fakat bu demek değildir ki hiçbir zaman kediniz buna alışamaz. Her yaşta kedinin tırmalama tahtasına alışması için bazı yöntemler bulunmaktadır.

1-Kedi Otu (Catnip) Kullanımı

%90 olarak her kedinin ilgisini çeken bu ot ve kokusu oyuncaklar ve tırmalama tahtaları üzerinde kedinizin ilgisini çekmesini sağlayabilir. Sprey olarak kullanabileceğiniz bu ürünü ot şeklinde de evcil dostunuzun alışkanlık kazanması açısında tırmalama tahtanız üzerinde kullanabilirsiniz.

2- Oyun Oynayarak Alıştırın

Kedilerin avlanma içgüdülerinin törpülenmemesi nedeniyle oyun oynamaktan çok hoşlanan hayvanlardır. Sizinle oynamaktan da sosyalleşmesi açısından fazlasıyla zevk alır. Tırmalama tahtasının çevresine siper alıp oyun bölgesi olarak kullanın. Kedi oltanız ya da kedinizin oyuncağını tahtanın çevresinde kullanarak tırmalaması konusunda destek olun.

3-Ödül Maması Vermekten Çekinmeyin

Evet kediler köpek karşısında eğitim ve pozitif hareketleri pekiştirme konusunda çok başarılı değillerdir fakat ödül mamasıyla bazı şeyleri anlamaları ve öğrenmeleri de kimseyi şaşırtmamalıdır. Tırmalama tahtasının yanındayken ona birkaç ufak ödül vermeniz ve daha sonra tahtanın çevresine yerleştirmeniz bu konuda elinizi bir adım daha rahatlatacaktır.

4-Kedi Sayınıza Göre Tırmalama Tahtası Edinin

Birden fazla kedi besliyorsanız tek tırmalama tahtası işinizi görmeyecektir. Bu hem alışma süreçlerini uzatırken hem de sık kavga etmelerine neden olabilecek durumdur. Ayrıca diğer kedilerin kokusunu alması ve onun başka bir kedinin objesi olduğunu düşünmesi açısından kullanmak istese bile kullanmamak adına çaba göstermesi gibi sorunlara neden olabilir.

5-Uygun Tırmalama Tahtasını Seçme

Yavru kedilere uygun tırmalama tahtası seçebileceğiniz gibi yetişkin ve kiloca çok daha büyük olan bir kediye onun vücut ölçülerine uygun dayanıklı bir tırmalama tahtası kullanmanız şarttır. Aksi taktirde kedinizin gücüne dayanamayacak olan bu obje kısa süre içerisinde kırılıp işlevsiz hale gelecek ve hem sizin hem kedinizin isteği azalacaktır.

6-Ceza Vermekten Kaçının

Ona baskı yapmak ve ceza vermek asla size yardım etmeyecektir. Ayrı kedinizin tırmalama tahtasını adeta kendisini cezalandıran bir nesne olarak düşman bellemesine neden olabilir. Tırmalama tahtasına hemen alışmayabilir. Bu durumlarda sabırla beklemek ve zaman tanımak önemlidir. Fiziksel ya da sözlü şiddet uygulamak onu daha çok korkutmak ve ürkütmekten başka bir işe yaramayacaktır.

7-Tırmalama Tahtanızı Uygun Konumlandırın

Evcil dostunuz evin belirli bölgelerini çok daha fazla sahiplenip, alışkanlıklarını o şekilde devam ettirebilir. Hiç kullanmadığı bir odaya kurduğunuz tırmalama tahtası umurumda olmayabilirken, tırmalamaktan hoşlandığı halının dibine koyduğunuzda çok daha fazla ilgisini çekecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar