MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Doğum Sonrası Anne Köpek Bakımı

25.06.2020 13:31:29

İlk doğum yapan köpeklerde çok daha özel bakımları ihtiyaçları olmakla birlikte dostunuzun hijyen ve sağlığını koruması açısından ve sağlıklı yavrular yetiştirmeniz açısından da önemlidir. Doğum sonrası almanız gereken önlemler ve normal rutinlerinin dışındaki en bakım önerileriyle köpeğinizin normal yaşantısına dönme sürecini ve yavrularına çok daha iyi bir annelik yapma sürecine destek olabileceksiniz.

Yavru köpekler ve anne köpek olası kavgalara ve olabilecek saldırılara karşı ayrılmalıdır. Mama kaplarından, tuvaletlerine ya da ortak alanlarına kadar hepsini tekrardan düzenlemeniz gerekmektedir. Anne köpeğin kaybedeceği enerji ve gücü kazanması için beslenme programı gözden geçirilmeli ve ne kadar yorulacağını göz önüne de almalısınız.

Beslenme

Annenin emzirmeden dolayı yavru sayısına da bağlı olarak çok fazla yorulacağı ve enerjiye ihtiyacı olacağı göz ardı edilmemelidir. Annenin ek besinlerle destelenecek olan beslenme programı yanı sıra susuz kalmaması için taze ve temiz su takviyesi günlük olarak yapılmalıdır. Ayrıca yavru köpeklerin mamaya geçiş süresini en uygun şekilde planlamalı dişleri çıkan köpeklerin annelerini emerken rahatsızlık verebileceğini de unutmamalısınız. Gelişimlerinin her aşamasında anne ve yavru köpekleri aynı anda düşünmeniz faydalı bir hareket olacaktır.

  • Anne köpeğinize kuru mamanın yanında evde hazırlayabileceğiniz yemekler ve yaş mama takviyesi yapabilirsiniz.
  • Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak adına buradan ulaşabileceğiniz ek besinler kullanabilirsiniz.
  • Sütü yetmeyen anne köpeklerin yavrularını beslemesi adına anne sütüne benzer süt tozu takviyesi yapabilir ayrıca annenin de kaybettiği gücü kazanması için hamilelik döneminde kullanabilirsiniz.

Meme Kanalı Tıkanıklığı (Mastit)

Zamanla oluşabilecek bu duruma karşı köpeğinizi kontrol etmeniz her gün yapılması gereken rutin işlemlerdendir. Sorunun başınıza gelmesi durumunda veteriner desteği alabileceğiniz gibi sıcak kompresler yaparak durumu kontrol altına da mümkündür. Meme uçlarında tıkanıklık ya da yaralanma durumu genelde köpeklerinin dişlerinin çıkmaya başladığı 4-5 haftalık ve sonrasında olabilecek bir sorundur.

Annenin Sağlığı ve Bakımı

Anne köpek yavrularının birçok ihtiyacını en azından ilk 2 aylık sürede karşılayacakken bu süre zarfında önceliğiniz bakım önceliğini yeni doğum yapmış köpeğimize vermek en azından yavrularını da sağlıklı yetiştirmeleri açısından ona destek olacaktır. Doğumdan önce özenle hazırladığımız odasını aynı şekilde doğum sonrasında da hijyen kurallarına uygun tutmaya çalışmalısınız. Kendini güvende hissetmesi ve yabancılarla karşılaşmaması da önemlidir. Gerekirse evin en sessiz ve karanlık odası onlara tahsis edilmeli ve yavruları görmek için hevesli olan kişilere bir süre daha uzak durmaları konusunda rica etmelisiniz. Stressiz ortam onlar için fazlasıyla önemlidir
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar