Siz Evde Yokken Kediniz Güvende mi?

9.09.2020 13:03:27

Kediler aynı çocuklara benzer. Yaramaz, meraklı ve bir o kadar da hareketli. Bu durum çoğu zaman başlarını belaya sokmaya yeteceği gibi günün 24 saati de başında beklemeniz çok olası değil. Aklınızın onda kalabileceği gibi yapacağı haşarılıkların ona zarar vereceğini de düşünmeniz işe gittiğinizde ya da evde kimse olmadığında aklınızın onda kalmasını makul kılabilir. Bu tip tehlikeli durumlara karşı kedinizi her vakit koruma şansınız yok ise potansiyel tehlikeleri ondan uzak tutmayı deneyebilirsiniz.

Kedinizi Tehlikeye Atabilecek Olumsuz Noktaları Belirleyin

Kediler meraklı oldukları kadar neyin onlara tehlike yaratabileceğini haliyle bilemezler. Kuş görüp 5. Kattan atlayabilecek kediler olduğu gibi en ufak seste saklanıp saatlerce çıkmayan kediler de görebilirsiniz. Çok meraklı olmaları evin her köşesini keşfetme isteklerine karşın onlara zarar verebilecek şeyleri kesinlikle ortadan kaldırmalısınız.

Saksı ve Bitkiler

Bizlerin severek baktığı ve büyüttüğü bazı iç mekân bitkiler kedilere ölümcül zararlar verebilir. Onu koklamak ve tadına bakmaya çalışmak kedilerin keşif esnasında kullanacağı yöntemlerin başında gelir. Unutmamamız gereken nokta kediler de ufak çocuklar gibi tehlikelere karşı evin içerisinde korunmalıdır. Ne kadar seçici olsalar da tehlikenin farkında varmakta güçlük çekebilirler. Bu durumda bizim devreye girmemiz gerekmektedir. Bu konu hakkında detaylıca anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Zambakgiller, Kuşkonmaz, Açelya, Sarmaşık gibi çiçek ve bitkiler dikkatli olunmasını gerektirmektedir.

Pencere ve Balkon

Güvenliği sağlamanın en önemli kriterlerinden birisi buraların güvenliğini sağlamaktadır. Evcil dostunuzun sakat kalması ya da yaralanmasının yanında ölmesine neden olabilecek bu bölümler kedilerin hiç de 9 canlı olmadığını tecrübe etmenize neden olabilir. Gerekli güvenli önlemlerini alıp bu riski ortadan kaldırmalısınız.

Kablo ve Priz Girişleri

Kediler dürtebildikleri her şeyi kendilerine oyuncak yapmayı severler. Kabloları ısırması onunla oynaması tehlikeli olduğu kadar elektrik çarpmasına neden olabilir. Göz önünden kabloları kaldırmanız ve bir yere sabitlemeniz gereklidir. Bunu alışkanlık getirerek oyun haline getirmesi siz yokken sıkıntılı bir hal alacaktır. Ayrıca bebek güvenlik kilidiyle boy mesafesindeki prizleri de kapatmanız evcil dostunuzun buraları patisiyle keşfetme çabasına girmesini önleyecektir.

Oyuncak Seçimine Dikkat

Her oyuncak kediler için uygun değildir. Kimi zaman sizin gözetiminizde oynaması gereken oyuncaklar olabileceği gibi ucuz ve kalitesiz ürünleri tercih etmeniz onların sağlığı siz fark etmeden riske atabilir.

Kediler için özel olarak üretilmiş toksin içermeyen ve kalitesiz boyaya sahip kedi oyuncaklarından uzak durmalısınız. Kedi oyuncakları konusunda marketimiz üzerinden onların sağlığı, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine uygun oyuncakları listeleyebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar