MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Isırmasından Kendinizi Nasıl Korumalısınız?

9.09.2020 10:59:22

Köpeklerin ısırması sonucu hafif sıyrıklar olabileceği gibi çok ağır da yaralanmalar yaşananabilir. Özellikle küçük çocukların çok daha savunmasız olması ise üzücü haberleri duymamıza neden olabilmektedir. Yabancı bir köpek ya da bir komşunuzun köpeği olması halinde ekstra dikkat etmeniz gereken bu durum, sakin ya da sessiz karaktere sahip bir köpeğe yaklaşırken dahi temkinli olmanızı gerektirmektedir. Yazımızın devamında, köpeğin ısırmasını nasıl önleyeceğinizi öğrenebileceğiniz gibi nasıl önlemler almanız gerektiğine dair bilgi sahibi olacaksınız. Umarız ki bu bilgileri hiçbir zaman kullanmanız gerekmez ve bu tip olaya maruz kalmazsınız.

Köpekler Tarafından Isırılmamak için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Onun Güvenini Kazanın

Köpeklerin de kediler gibi güven sorunu olabilir. Onunla bir insanla konuşuyor gibi konuşmanız aranızda bağ kurmanızı sağlayacaktır. Karşısında rahat olun ve sizi tanıması için müsaade edin. Bu esnada karşısında ani hareketler yapmayın. Ve onu tedirgin etmekten kaçının. Sakin ve yumuşak tonda kendinizi tanıtın. Elinizi uzatarak onun sizi koklamasına da müsaade ederek dostluğunu pekiştirin. Bu kısa süreli tanışma evresi onun, sizin bir dost olduğunuzu anlaması açısından verimli geçecektir.

Vücut Dilini İyi Anlayın

Köpek ısırılmasına maruz kalmamak için onların vücut dili ve davranışlarını kısa süre içerisinde iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Ona yaklaşılmamasını isteyen köpek zaten bu durumu size belli edecektir. Kuyruğu dikleşen ve kendini savunma pozisyonu alan köpek tehlikelidir. Uzak durmanız gerekir. Hırlama, dişlerini gösterme gibi hareketlerde bulunan köpeklerde yolunuzu değiştirmeniz için gerekli işaretleri size vermiştir.

Uzaklaşmayı Deneyin

Özellikle kalabalık köpek gruplarından uzaklaşırken ani hareket etmek ve koşmak peşinize takılmalarına neden olur. Bir köpeğin çok da dost canlısı olmadığını anladığınızda, ısırmaması adına yapacağınız en mantıklı hamle o bölgeden uzaklaşmak olacaktır. Kendinizi güven altında hissedeceğiniz bir bölgeye gitmek ve orada kalmak herhangi bir kaza yaşanmaması açısından önemlidir. Köpeğin sizi takip ettiğini görüyor ya da hissediyorsanız ona üstünlüğünü göstermek adına sakin ve karalı şekilde peşinde gelmemesini söyleyin.

Yemek Yiyen Köpeğe Asla Yaklaşmayın

Köpeklere yaklaşılmaması gereken tek bir an varsa o da yemeklerini yedikleri zamandır. Bu durumda hangi ırk olursa olsun asla rahatsız edilmek istemezler. İçgüdüsel bir davranış olup yemeklerini korumak için ev içerisindeki bir köpek olsa dahi karşısındaki hırçın ve saldırgan hareketlerde bulunacaktır.

Sahipli Bir Köpeğe Yaklaşırken Bilgi Alın

Sahibi olan bir köpeğe yaklaşmak ve sevmek isterseniz önce sahibine karakteri hakkında sorular sorun. Sahibinin onay vermesi ve yabancı insanlar hakkında tutumunu öğrenmeden elinizi bile uzatmayın. Köpekleri sahiplerinden başka kimse iyi tanıyamaz. Bu nedenle hiç riske girmeden hem izin isteyip hem de köpeğin size karşı oluşabilecek tutumu karşısında bilgi almanız önemlidir.

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar