Kediler İçin Zararlı İç Mekan Bitkileri

6.11.2019 10:40:10

Evinde bitki beslemeyi seven kedi sever insanların, hemen hemen hepsinin yaşadığı bir sıkıntı vardır. Aşırı meraklı ve oyuncu kediler er ya da geç evinizde baktığınız bitkilerin tadına bakmaya çalışacaktır. Kedi çimi tarzı ürünler yetiştirip onların midesini ve sindirim sistemini rahatlatmak için kullanılsa da saksılarda yetişen bazı bitki türleri, kedilerimiz için zararlı ve zehirli maddeler ürettiği için dikkatli olunması gereklidir. Bu konuda bilgi sahibi olmalı çocuklarımızda olduğu gibi evcil dostlarımızda da gerekli önlemi almalıyız.

Hemen hemen bebekler ve çocuklarla aynı ortamda bakılmaması gereken bitkileri kediler için de söylesek yanlış olmaz. Her halükârda onlarda evlatlarımız ve dikkat etmesi gereken, bilgi sahibi olması gereken ebeveynler biziz. Kediler için faydalı olan kedi çimi konumuza buradan ulaşarak, onlar açısından faydası ve gerekliliği hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Kedinizin Zehirlendiğini Anlama

Kediler, bir şey yerken ya da içerken ne kadar seçici ve dikkatli olsalar da bitki konusunda içgüdülerine yenik düşebilirler. Her bitkinin toksin etken maddesi ve verdiği zararl farklı olsa da temel olarak, sinir sistemi ve sindirim sistemi başta olmak üzere, böbreklerinde tahribata neden olabilmektedir.

  • Kusma ve ishal belirtisi
  • Deride kızarıklık, kabarma ve aşırı kaşınma
  • Ağızda yaralar ve salya akıntısı
  • Anüsten kan gelmesi
  • Anormal fiziksel hareketler

Bu belirtilerden biri ya da birkaçının olması halinde anında veteriner hekiminize gitmeniz gerekmektedir. Kan ve kusmuk olması durumunda örneğini almanız, tedavisine hızlı başlanması adına yardımcı olacaktır. İç mekân bitkileri, zararsız dahi olsa onların ulaşamayacağı yerde muhafaza etmek gerekiyor.

 

Kediler İçin Zararlı Olan Bitki Türleri

1- Lily Çiçeği (Zambakgiller)

Görüntü olarak çok hoş ve dekoratif duran bu bitkiler, kediler için yaprakları oldukça zehirlidir. Ev ve bahçenizde bu tip bitki ile kediniz kesinlikle karşılaşmamalıdır. Bu bitkinin vazosundan ve içinde bulunan suya kadar zararlı etkileri olduğu biliniyor. Böbrek sorunları başta olmak üzere, bu çiçek türlerinin farklı cinslerinde, salya artışı, kusma yutak sorunları ortaya çıkabilmektedir.

2- Kuşkonmaz

Kediler kadar köpek içinde zararlı olan bu bitkinin, meyvesi ve çekirdekleri evcil dostlarımızda kusmaya sebep olabilmektedir.

3- Açelya

Onlarca farklı türü olan bu çiçeklerde, ölüme kadar giden kötü sonuçlar doğurabilir. İçerisinde bulunan “grayantoxin” adı verilen zehre maruz kalabilecek evcil dostlarımız en ufak parça yemesi halinde bile bundan etkilenebilir. Halsizlik ve zayıflık başta olmak üzere ishal görülmesi etkileri arasındadır. Koma ve ölüme kadar istenmeyen sonuçlar görülmemesi adına kediler için zararlı iç mekân bitkilerinden uzak durmak gerekir.

4- Sarmaşık

Arsız olan bahçe ve balkonlarda sıklıkla görülen bu bitkinin hemen hemen her türü oldukça zararlıdır. İç ve dış mekanlarda sıklıkla görülen bu bitki, kedilerimizin derisinde, döküntü ve dermatit oluşmasına sebep olabilmektedir.

5- Difenbahya (Ağlayan Çiçek)

Hemen hemen her evde yetiştirilen bu bitki hayvanlara olduğu kadar küçük çocuklara bile zararlıdır. Yenmesi halinde, yutkunma zorluğu, ağız ve dudaklarda tahriş, şişlik ve salya artışına sebep olabilir.

6- Kasımpatı

Kediler için zararlı iç mekân bitkileri arasında yer alan bu çiçek türünde alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına, dokunması bile yeterli olacaktır.

Evinize iç mekânda bakmak adına alacağınız saksı bitkileri ve etkilerini evcil dostlarınız ve varsa küçük çocuklarınıza etkilerini araştırarak almanız, istenmeyen sonuçlardan zarar görmenizi engelleyecektir. Bunun dışında, sarımsak, soğan, fındık, kenevir, üzüm, tütün, incir yaprağı, kiraz çekirdeği ile yaprağı ve kayısı çekirdeğinden de evcil dostlarımızın uzak durmasını sağlamalıyız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar