MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Çimi Nedir? Kedilere Faydası Nelerdir?

10.10.2019 15:06:30

Kedi Çimi Nedir?

 

Kedi çimi belirli bir bitki türü değil, buğday, arpa, yulaf veya çavdar gibi tohumlardan yetiştirilen bir ot karışımıdır. Açık havadaki çimenler ile karıştırılmamalıdır. Kedi çimeni, özellikle ev hayvanları için iç mekanlarda yetiştirilir. Kedi çimi, böcek ilacı ile kimyasal olarak işlenmiş olabilecek açık otlardan daha güvenlidir. Ayrıca, kedinize, birçoğu kediler için toksik olan, ev bitkileri ve için sağlıklı bir alternatif sunar.

Kediler Neden Çim Yiyor?

Birçok durumda, çim kedinin kusmasına neden olur. Bunun, doğanın, kedinin avlarının hazmedilemeyecek kısımlarını kovmasına yardım eder. Bu önemlidir, çünkü kediler hem yenilebilir hem de yenmeyen kısımları (kürk, kemikler, tüyler vb. dahil) avlarını olduğu gibi yerler. İç mekanda yaşayan kediniz bir fareyi veya kuşu hiç yakalayamasa bile, içgüdüsel olarak kedi otuna çekilir. 

Çim aynı zamanda kedilerin tüy yumağı atmalarına veya müshil olarak hareket ederek onları sindirmelerine yardımcı olan bir lif şeklidir.

Anne sütüne çok benzer şekilde, çimlerin içindeki meyve suları folik asit içerir. Bu, bir kedinin vücut fonksiyonları için gerekli bir vitamindir ve kandaki oksijeni harekete geçiren protein olan hemoglobin üretimine yardımcı olur.

 

Kedi çiminin yetişmesi oldukça kolaydır. Tohumları toprağa bırakın ve su ekleyin. Toprağı nemli tutun ve on gün içinde kedinize verin. Düşmeleri daha az muhtemel olacağından kısa, ağır bir saksı öneririz.

Kedi çimi yetiştirirken buğday, arpa, yulaf veya çavdar gibi tohumlardan  farklı olarak, böbrek hastalığının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olduğu gösterilen, yonca otu yetiştirilmesi de tavsiye ediliyor.

Bunun yanında yulaf da çok iyi bir seçim, çünkü bağırsak kanalını sakinleştirmek için sindirim sistemi görevi görüyor, protein ve çözülebilir lif bakımından yüksek ve demir, manganez, çinko ve B vitaminleri içeriyor.

Kedi çimi yetiştirirken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Filizlenmeden önce, tohumlar nemli tutulmalı fakat asla ıslatılmamalıdır. Filizler göründüğünde, daha az su kullanın.

  • Tohumların filizlenmesi için üç ila yedi gün bekleyin.

  • Çim filizlendikten 10 ila 14 gün sonra, 10 cm yüksekliğe ulaştığında yemeye hazır olacak ve bir ila üç hafta sürecek.

  • Bir sprey şişesiyle günlük olarak doğal ışıkta ve suda tutmaya devam edin.

  • Küflenmeye neden olacağından, çok fazla sulamayın.

  • Kedinizin doğrudan saksıdan yemesini sağlayın.

  • Çim solmaya veya rengini değiştirmeye başladığında, yeni bir saksıya yerleştirin.

Kedi çimi almak için: Quik Kedi Çimi Gerçek Topraklı

Bu konu hakkındaki özet videomuz


 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar