MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Uyku Pozisyonlarına Göre Kedinizin Karakteri Hakkında Fikir Sahibi Olabileceğiniz Tüyolar

10.10.2019 11:22:26

Kediler ve uyku! Birbirinden ayrı düşünülemez galiba... Yetişkin bir kedinin günde 16 saat uyuduğunu neredeyse tüm kediseverler artık biliyordur. İnsanlarda olduğu gibi kedilerin de uyku pozisyonları karakterleri hakkında bizlere ipucu sağlıyor.

Amerikan Kedi Pratisyenleri Derneği eski başkanı Veteriner Hekim Elizabeth Colleran'ın kedilerin uyku pozisyonlarına göre karakterleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlacak bazı tüyoları şöyle:


Kuytu köşelerde saklanarak uyuyan kediler,

Bir çok hayvan kuytu köşede, karanlıkta ve sıcak yerde uyumayı sever. Eğer evdeki minnoş da aynı bu şekilde saklanarak uyumayı tercih ediyorsa,bu demek oluyor ki  bağımsızlığına diğer kedilere göre daha fazla düşkün...


Sırt üstü uyuyorsa,

Uyurken en ilgi çekici pozisyonlarından biri olduğunu kabul edelim. Çoğu zaman şunun rahatlığı bende yok diye takılmadan edemediğimiz, o rahat mı rahat uyku pozisyonu.Bu şekilde uyuyorsa eğer kediniz, bilmelisiniz ki son derece mutlu, kedini güvende hissediyor ve huzurlu:)


Birlikte uyuyan kediler,

Evde iki veya daha fazla kediniz varsa, özellikle kardeş ya da yavruluk dönemlerinden itibaren birliktelerse, birbirlerine insanlardan daha fazla güvendikleri anlamına geliyor.


Kıvrılarak uyuyan kediler,

Daha çok kış aylarında, hava soğuksa tercih ettikleri bu uyku pozisyonunda kuyruklarını toplayıp, kıvrılarak uyurlar. Bu şekilde uyuyan kediler genelde sakin yapılı ve uyumlu dostlardır. Kendilerini güvende ve huzurlu hissettikleri anlamına gelir.


Oturur pozisyonda, patiler içeride uyuyan kediler,

Pati dostlarımız uykularının ilk 30 dakikası tetikte olur. Uyumuş gibi görsek de etraftan gelebilecek en küçük bir etki uyanmalarına sebep olur.
Bu pozisyonda uyuyan kedinin kendini gergin ve güvensiz hissettiğini anlayabilirsiniz.


Oturur pozisyonda, patiler dışarıda uyuyan kediler,

Aynı patiler içeride olduğu gibi kendini güvende hissetmedikleri sürekli olarak tetikte oldukları bir uyku pozisyonudur. Genel yapıları biraz ürkek olur. Fakat bu pozisyon karakteri dışında bir hastalığında haberini veriyor olabilir. Dİkkat!

Akciğer iltihabı ya da zatürre olan kediler, daha rahat ettiklerinden bu pozisyonu tercih ediyor olabilir. Böyle bir şüpheniz olursa veteriner hekiminize danışmanızda fayda var.

 

Tek gözü açık uyuyan kediler,

Kediniz bu pozisyonda uyuyorsa beyninin bir tarafı uykuda diğer tarafı uyanık demektir.Tehdit altında olduklarını hissederler ve genel olarak bu poziyonda uyuyan kediler biraz huysuz biraz da yaramazdırlar.

 

İzlemek İsteyenler İçin Konu Hakkında Videomuz!

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar