MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Mutfak Tezgahına Çıkması Nasıl Önlenir?

7.11.2019 10:14:01

Kedilerin yüksek yerlere çıkmayı sevmesi sebebiyle, buzdolabı, vitrin ve mutfak tezgahlarının üzerine çıkması oldukça olağan bir harekettir. Bu huylarından vazgeçmesi de oldukça zor bir durumdur. Bu hareketlerden rahatsız olmasa da birçok hayvan sever mutfak kısmında hijyen konusunda çekinceye düşebilmektedir. Kedilerimizin masa ve mutfak tezgahlarından uzak durması için neler yapılabilir?

Kediler Neden Tezgâh ve Masa Üzerine Çıkmak İsterler?

Bu kesinlikle onun suçu olmamakla birlikte, cezalandırma gibi bir harekette bulunmamanız gereken bir durumdur. Çünkü kediler davranış ve ceza arasındaki ilişkiyi anlamaz. Burada uygulayabileceğimiz temek şeyler, kedinin ilgisini çeken nesneleri ve yiyecekleri ortadan kaldırıp, ona yeteri kadar ilgi gösterip, kendine özel yüksek alanlar oluşturmak olmalıdır.

  • En önemli sebebi yüksekte durmayı sevmeleri
  • Tezgâh ve masa üzeri onları geçiş yolu olarak belirlemesi
  • Tadına bakmak isteyebileceği ve kokusu onu cezbeden bir şey olması
  • Musluktan damlayan su
  • Canı sıkılmış ve kendine yeni alan arıyor olması
  • İlgi beklentisi için olması

Kedinizin Tezgâha Çıkmasını Engellemek İçin Yapabilecekleriniz

Su tabancası, sprey tarzı şeyler hem onu korkutup, ürkütmenize yol açarken hem de kalıcı çözüm sunmaz. Bu hareket kendini sprey şişesine karşı konumlandırır. Aradaki cezai ilişkiyi anlamaz ve aynı hareketleri siz evde yokken ya da görmüyor iken tekrar edebilir.

Kedinizin canı sıkılıyorsa onunla oynayın, gerekirse onun hoşuna gidebilecek ve sizin bütçenize uygun kedi oyuncakları satın alın. Sizle ve siz yokken de eğlendirecek, ilgisini farklı yöne çekebileceğiniz bir alternatif olacaktır. Beyaz sirke ile tezgâh ve ulaşmasını istemediğiniz yerleri silebilirsiniz. Masa ve görünür yerlerde onun hoşuna gidebilecek yiyecek bulundurmamak da yapılması gerekenlerin başında gelmektedir.

Kedi ağacı, kedi evleri tarzı hem onun tırmalama ve dinlenme ihtiyacını giderecek ürünler alabilirsiniz hem de onun kendi yüksek alanını sahiplenmesine yardımcı olabilirsiniz. Böylece kediniz yüksek yerlere güvenli ve özgürce tırmanabilir.

Kediler, akan ve taze sulara karşı koyamazlar. Buna girişmemesi için, su kabındaki suyu mutlaka günlük tazeleyin. Onlara sık değişen ve taze su sunmanız biraz olsun buraya ilgisini kaybettirmeye yetecektir. Akan ya da bozuk musluklarınızı tamir ettirin. Ek olarak bütçenizde oluşacak ufak çatlakları da ortadan kaldırmanıza destek olacaktır.

Sandalye ya da geçiş yolu üzerinde farklı ev eşyaları varsa bunu yol üzerinden kaldırın. Kedinizin canı sıkılıyorsa ve ilgi istiyorsa onunla kesinlikle vakit geçirin. Gerektiği zamanlarda onu ödüllendirin ve sevin. Kediler yapışkan yüzeylerden hoşlanmaz. Zıplayabileceği yere çift taraflı bant yapıştırırsanız, bu bölgeden uzak durmak isteyeceklerdir.  
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar