MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kulak ve Kuyruk Kestirmenin Zararları

7.11.2019 11:29:44

Sahipleri tarafından özellikle estetik kaygı sebebiyle girişilen bu işlem kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Hayvan hakları koruma kanunlarında da belirtildiği üzere, yasak müdahaleler başlığı altında olmakla beraber, ihbar edilmesi halinde cezai işlem uygulanmaktadır.

Bu yazımızı okuyan birçok hayvan sever kişinin bu düşüncelerden uzaklaşıp, bu tür ameliyatlarla evcil hayvanlarını risk altına sokmayacağını umuyoruz. Ülkemizde yasaklanmasına rağmen, şekil kaygıları sebebiyle suç işleyen birçok işletme ve insan hala bulunmakta.

Ameliyatlar Ağrılı ve Risklidir

Keyfi sebeplerle ve estetik kaygılarla evcil dostlarımızı ameliyata sokmak beraberinde de birçok riski getirmektedir. İlk bakışta oldukça basit gibi görünse de işin aslı hiç de öyle değildir. Anestezi onlar için oldukça riskli bir durumken, enfeksiyon gibi ölüme götüren sıkıntıları beraberinde getirebilir. Köpeğinizin yaşamını tehlikeye atarken, onun yaşayacağı travmatik ve stresli süreç belki de onun size duruşu ve sosyalliğini elinden alıp, içine kapanık, ürkek bir hale getirebilir. Anestezi sonrası yaşayacağı ağrılar, köpeklerin en hassas noktalarından birisi olan kulaklarını düşündüğümüzde, ne kadar acılı günler geçireceğini tahmin bile edemezsiniz.

Kulaklar ve Kuyruk Köpekler İçin Önemlidir

Köpek diğer köpeklerle sosyalleşirken ve iletişim kurarken en önemli organları, kuyruk ve kulaklarıdır. Hayvanlar insanlar gibi konuşamazlar. Kuyruk hareketlerini yorumlamak onları anlamamız açısından oldukça önemlidir. Oyun modu, kızdığı durum ya da ruh hallerini kuyruk hareketlerinden anlamak mümkün. Köpeklerin kulakları ise, uzaklardan gelen sesleri duymak için uygun ve bir insana göre 4 kat daha güçlüdür. Bu özellikleri sayesinde oldukça uzak mesafeleri duyması kolaylaşır. Estetik kaygılardan dolayı köpeklerinizin, uzuvlarını yarım bırakmak sırf bu sebeple bile yanlış bir davranıştır.

Köpeklerde Kulak ve Kuyruk Kesme Hakkında Kanunlar

Kanunlarda da belirtildiği üzere, bir hayvan neslini yok edecek her türlü müdahale yasaktır. Hayvanları koruma kanununda açıkça belirtilen, "Hayvanlara Müdahaleler” Madde 8 kanununda,

“Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik cerrahi müdahale yapılması yasaktır. “

Bunu ihlal edenler açıkça kanunlara karşı gelmektedir. Ceza almaları kaçınılmazdır.

Hayvanları Koruma Kanunları hakkında her şeyi buradan okuyabilirsiniz.

https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5199.html
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar