10 Maddede Kedinizi Nasıl Mutlu Edersiniz

5.11.2019 17:47:32

Bir kediyi mutlu etmek aslındaçok zor değil! Hepsinin birbirinden farklı karakteri olsa da mutluluk önce sevgiden geçer. Onlara göre sevginizi belli etmenin farklı yolları vardır sadece. Bir kediyi mutlu etmek için neler yapabiliriz, gelin hep birlkte bakalım.

Her şeyden önce kedilerin karakter sahibi canlılar olduğunu bilmemiz gerektiğiyle başlayalım.

En başta da söylediğimiz gibi her kedinin kendine has bir karakteri vardır. Kucakta dakikalarca okşanmayı sevmiyor, keyfince yatmayı istiyorsa bırakın keyfince yatsın. Zaman içerisinde bir gününü nasıl geçirdiğini gözlemleyerek ona göre yaklaşın. Sevilmek istediğinde o kendisi gelecektir zate.

Ceza yok!

İstemediğiniz davranışlar sergilediğinden bir kedinin eğitilmez olduğunu hatırlayın ve cezalandırmayın. Bu davranışı neden sergilediğini öğrenmeye çalışın. Ceza uygulamanız bir işe yaramayacak aksine onu korkutacaktır.

Mama ve su kabı uygun yerde, Tuvaleti her zaman temiz olmalı!

Hiç bir canlı mama kabının bulunduğu yerde tuvaletinin olmasını istemez. Öncelikle bunları birbibinden uzak yerlerde bulundurun. Ayrıca mama ve su kabının birbirine çok yakın olması, az su tüketmesine sebep olabilir. Su kabını da mama kabından uzakta bi yere koyabilirsiniz. Daha fazla su tükettiğini göreceksiniz. Unutmadan kediler musluktan su içmeyi çok severler (istisnalar olabilir elbet) arada bir musluktan su içmesine izin verin.

Tırmalama tahtası

Kedilerin en çok sevdiği ve aslında ihtiyaç duydukları aktivitelerden biridir tırmalama. Bu yüzden bir ya da bir kaç yerde tırmalama tahtası bulundurmanız oldukça iyi olacaktır. Hem istenmeyen noktaların tırmalanmasına da engel olmuş olursunuz.

Müzik ve aroma terapisi

Yapılan araştırmalarda paticanlarımızın müzikten oldukça hoşlandıkları belirlenmiştir. Yoğun bir iş temponuz varsa, evden uzak olduğunuz sürelerde kedinizi müzik dinletisiyle baş başa bırakabilirsiniz. Mesela, Bhrams, Mozart ya da Beethoven eserleri. Kedinizin en çok zaman geçirdiği odayalavanta kokulu bir parça bez bırakabilirsiniz. Çünkü kediler bu kokuya bayılırlar.

Avlanmasına izin verin

Doğası gereği yırtıcı canlılardır. Oyun oynarken avcılık iç güdüleri harekete geçer. Eğer bu duruma engel olursanız ilerleyen zamanlarda davranış problemine ve obeziteye yol açabilirsiniz.

Aniden uyandırmayın

Ömrünün neredeyse %70'ini uykuda geçiren bir kedi için uykunun ne kadar önemli bir şey olduğunu söylememize gerek yoktur galiba. Rahat edebileceği bir köşe oluşturun ya da kendi tercih ettiği bir alanı onun için daha konforlu bir hale getirin. Uykusundan aniden uyandırmayın, durduk yere ürkütmenin bir anlamı yok. Hem kim ister ki güzelim uykusundan uyandırılmayı?

Kedinize vakit ayırın

Tabii ki onun istediği vakitlere ayak uydurmak şartıyla :) Her iki tarafa da uyacak bir saatse ve keyfi sevilmek ya da sizinle oynamak istiyorsa onunla zaman geçirin. Sevin, oynayın... Yettiğini düşündüğünde zaten sizden uzaklaşacaktır.

Evde kedi çimi bulundurun

Sindirim sistemini rahatlattığından dolayı evinizde onlar için kedi çimi bulundrun. Kediler, kedi çiminin tadını da severler... Evde bulunan diğer bitkilerden kedileri uzak tutun, bir çok iç mekan bitkisi onlar içn oldukça zararlı olabilir. 

Kedi Çimi Nedir? Kedilere Faydası Nelerdir?

Kediler İçin Zararlı İç Mekan Bitkileri

Pencere önü keyfi

Sürekli evde olan bir kediniz varsa, en büyük zevki pencereden dışarıyı izlemektir. Onun için pencere önüne, dışarıyı rahat görebileceği bir alan oluşturun.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar