MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerimizin Mutlaka Öğrenmesi Gereken Davranışlar

22.02.2021 13:08:06

Köpekler ne kadar evcil olsalar da sürü hayvanları olduğunu asla unutmamışlardır. Eğitimleri ve günlük rutin yaşamlarında bir sürü liderine yani sahiplerine itaat etmeleri onların yaşamlarını daha kaliteli yaşayabilmeleri açısından son derece önemlidir. Ayrıca sahiplerinin kontrolünde bir birey statüsüne sahip olmaları da doğal olarak bazı kuralları ve davranışları öğrenmeleri zorunlu kılmaktadır. Yavruyken bu tip davranışları kazanamayan dostlarımızın ileride sahiplerine ve çevrelerine oldukça zorluklar çıkarabileceğini şimdiden hatırlatmak isteriz.

Köpeklerin belirli davranışları hem onun hem bizim kolaylığımız açısından öğrenmeleri bizim rehberliğimizde olacaktır. Ortak yaşamlara saygı şehir hayatı kalabalık popülasyonun olduğu bölgeler gibi başka insanlara da duymamız gereken saygıdan ötürü köpeklere mutlaka öğretilmesi elzem davranışlar şu şekilde olmalıdır.

Tuvalet Alışkanlığı

Eğitimden önce bunun bir alışkanlık olduğunu iyi anlamamız gerekir. Onun doğru zamanda doğru bölgede şartlandırılarak bu davranışı huy haline getirmesi sayesinde belki de en büyük sorunların başında görülen bu ihtiyacı onlar üzerinde kolaylıkla davranış haline getirebilirsiniz. Sabır ve sevginin oldukça önemli olduğu bu süreçte çevre kirliliğine de sebep olmadan dışkılarını temizleyerek kendi sorumluluğumuzun da bilincinde olmalıyız. Köpeklere tuvalet eğitimi verebilme konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz bazı bilgilere buradan ulaşabilişiniz.

Tasma Kullanımı

Köpekler dışarıda gezmeyi ve vakit geçirmeyi fazlasıyla severler. Uzun ya da kısa fark etmeksizin her yürüyüş onlar için mutluluk vericidir. Fakat çevredeki tehlikelere karşı onu korumak ve başka köpeklerle kavga etmesinin önüne geçmek adına yavruluklarından itibaren tasma ve gezdirme ipiyle kontrol edilmeye alışmaları önemlidir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyükşehirlerde yaşayan insanların olası kazalara karşı tasmanın öneminin farkında olması açısından tekrar uyarılarda bulunmak isteriz.

Basit Uyarıları Anlamaları

Hayır, gel, otur, bekle gibi komutlar temel itaat eğitimlerinin içerisinde olduğu gibi her evcil köpeğin öğrenmesi gereken en temel komutlardır. Kalabalık alanlarda durmanız ve beklemeniz gereken ışıklarda ya da yapmasını istemediğiniz bir davranışa son verebilmesi adına iletişime ancak bu kelimelerle geçebilirsiniz. Köpekler topluluğa karıştığında dikkatini dağıtabilecek çok fazla şey olduğundan dolayı bu tip hayatı kolaylaştıracak basit kelimeleri anlamalarının önemini yaşayınca mutlaka anlayacaksınız.

Birçok davranışın ve eğitimin ailenize katıldıktan sonra ev içerisinde de başlaması önemlidir. Erken yaşta oturtulan bazı davranışlar ileride elinizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Bu tip alışkanlıkların kazanımı sadece onun ve sizin rahatlığınız açısından değil toplum içerisinde de problem yaşamamanız ve rahatlıkla kalabalık insanlar içerisine katılabilmenize yardımcı olacaktır. Köpekler doğal hayatta da bazı kuralları takip etmekte olup bunda sorun yaşamayan hayvanlardır. Alışık olmadığı bir yaşama adapte olma konusunda çok zeki ve çabuk kavramaları sayesinde temel seviyedeki davranışları kural haline getirmeleri onlar için güçlük yaratmayacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar