MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Objeleri Yere Fırlatmaktan Neden Hoşlanır?

23.02.2021 10:51:29

Kediler anlamanın zor olduğu kadar bazı hareketlerinin garipliği de bizleri dumura uğratabilmektedir. Masada sabit duran bardağı çok normal bir şekilde aşağıya atmasıyla alakalı çok fazla video görebileceğiniz gibi onların bu tip davranışlarını neden bayılarak yaptığını düşündünüz mü?

Kedilerle yaşayan insanların bu garip davranışa sık sık denk geldiğini göreceksiniz. Her şey sakinken birden duyacağınız bir patırtı kedinizin yüksek bir noktadan ufak bir pati dokunuşuyla devirdiği objeyle sessizliği gürültüye bırakabilir.

Kediler Bir Şeyleri Fırlatmaktan Neden Hoşlanır?

Kedilerle yaşamaya başladıkça garip davranışlarına da bir süre sonra alışacaksınız. Kediler bazı davranışlarında oldukça komik oldukları gibi bazı davranışları da son derece masraflı olabilmektedir. Özellikle meraklı olmaları birçok davranışının altında yatan en temel durumdur.

Kedilerin bir şeyleri devirmek istemesinin altında yatan bazı nedenler vardır. Genelde avcılık içgüdülerinin tetiklediği avıyla oynama isteği bunlar içerisindeki sebeplerden birisidir. Eşyaları da avı gibi kendi kontrolünde olduğunu düşündüğümüzde çok da mantıksız gelmemektedir. Kedilerin canlarının sıkılması da bu tip hareketler yapmasında etkendir. Kendi oyuncakları olmayan ve vakit geçirebilecekleri objeleri etrafta olmayan kedilerin masanın üzerindeki bardak ya da başka eşyalara musallat olması sizleri şaşırtmamalıdır. Yeterince boş vaktiniz olmasa bile onun kendi başına oynayabileceği top, tırmalama tahtası ya da oyun konsollarını ulaşabileceği noktalara konumlandırmalısınız.

Kedilerin obje-nesne devirmesindeki en son ana neden ise birilerinin dikkatini çekme isteğidir. Özellikle sahiplerinin onlarla yeteri kadar ilgilenmemesi ve kedinin isteklerine karşılık bulamaması bu tip bir garip davranışa onları itebilmektedir. Kediler ne istediklerini çok iyi bilirler ve buna nasıl sahip olacaklarını da!

Bu Davranışlara Karşı Yapılması Gerekenler

Her ne koşulda olursa olsun bu durum bir güvenlik açığı yaratabilir. Kırılan cam bir bardağın hem sizin hem de onların yaralanmasına neden olabilir. Yüksekte kırılabilecek ve devrilmesi kötü sonuçlar doğurabilecek süs biblo eşyalarınız ya da bardaklarınızı ortalıkta bırakmamaya dikkat edin. Eğer kediniz böyle bir davranış sonucu bir şeyleri kırıp döktüyse ona kızıp azarlamak yerine onu anlamaya çalışın. Karakterinizi ve davranışlarını iyi gözlemleyerek onun bir sıkıntısı ya da isteği olup olmadığını o sizin dikkatinizi çekmeden anlayın.

Sözlü ya da fiziksel şiddet hiçbir zaman onun bu davranışını terk etmesine yardımcı olmayacaktır. Sakin kalmak ve çözüm arayışı içinde olmak onun daha agresif ve içine kapanık bir karaktere bürünmesinin önüne geçecektir. Onlarla biraz daha fazla zaman geçirmek ve onun kendini meşgul edebileceğini kedi oyuncaklarını ona almak en azından bunun bir alışkanlık haline gelmesinin önüne kısa sürede geçecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar