MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Tahılsız Mama ve Tahıllı Mama Farkları Nelerdir?

23.02.2021 13:06:06

Mama seçiminde uygun fiyatlı olduğu kadar en kaliteli mama seçmeyi umuyoruz. Fakat son zamanlarda birçok insanın zihnini karıştıran tahıllı, az tahıllı ve tahılsız olmak üzere farklı mama tipleri mevcut. Farklı mama çeşitleri ve bunların kendi içlerinde farklı tiplere bölünmesi nedeniyle mamanın içeriğindeki tahıl konusuna ve kedilerin besin içeriklerinde ne tip kaynaklara ihtiyaç duyduğu konusuna biraz daha derinden bakalım.

Kediler doğaları gereği etçil hayvanlardır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmeleri açısından ihtiyaçları olan temel besin gıdaları yağ ve protein odaklıdır. Sindirim sistemi açısından hepsi birbirine benzerlik gösterseler de doğadaki hayvanların avlanma ihtiyacı ve korunma ihtiyacı nedeniyle çok daha fazla enerji harcadığı bilinen bir durumdur. Evcil kedilerin günlük harcadığı enerji ve hareket alanı göreceli daha kısıtlı olduğu için beslenme döngülerinde bazı farklılıklar olabilmektedir. Kedi mamaları üretilirken bunu göz önüne alan mama üreticilerinin de farklı mama tipleri çıkarmasındaki ana etken budur. Doğadaki kedilerin çok daha fazla protein ihtiyacı duyması evcil dostlarımızın bu kadarının fazla geleceğini düşünerek içeriğine bir miktar tahıl eklenerek fazla protein miktarının dengelenmesi sağlanır. Tüm bunların yanında ekstra olarak eklenen vitamin ve taurin gibi onların daha sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlayan bazı içerikler de eklenerek tam ve dengeli beslenmeleri kuru kedi mamalarıyla sağlanmaktadır. Bu nedenle kedilerin ev yemekleri ya da farklı yiyeceklerle beslenmesi çok fazla önerilmez. Mamaların içeriğinde genel olarak ev ortamına ve yaşına uygun besin değerleri tam anlamıyla bulunur. Ama konu tahıl miktarına gelince bazı düşünce ayrılıkları yaşanabilmektedir.

Tahıl İçerikli Mamayla Tahılsız Mama Farkları

Tahıllı mamaların en temel amacı protein oranını dengelemektir. Bunun için buğday mısır pirinç gibi tahıl içerikleri eklenir. Protein miktarı düşük ve tahıl oranı yüksek mamalar aynı insanlarda olduğu gibi aşırı kilo alımına neden olabilmektedir. Tahılsız mamaların protein oranı ise fazla gelmemesi açısından onlar adına yararlı sebzeler eklenerek dengelenir. Protein yani kullanılan et oranı fazlasıyla yüksektir. Tahılsız mamaların fiyatlarının yüksek olması kadar kaliteli protein değeri de onun paralel olarak yüksektir. Karbonhidrat oranı da düşük olduğu için kilo alımı daha kontrol edilebilir hale gelir. Mama konusunda her ne kadar seçici olmaya çalışsak da bu durum biraz bütçe işidir. Tahıllı mama kullanılsa bile ekstra besin ve takviyelerle aradaki açık kapatılabilir. Sizler de dostlarınız için en uygun ve kaliteli mamayı seçerken bu kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar