MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeklerde Çiş Kaçırma ve Tuvalet Eğitimi Tüyoları

15.12.2020 11:17:56

Sevimli dostlarımızın tuvalet eğitiminin tam olarak oturmadığı zamanlarda özellikle yavruluk zamanları bu sorunla çok sık karşılaşacaksınız. Tuvalet eğitimi esnası ve sonraki geçiş süresinde çok sık olmasa da kazalar çıkabilir. Bu sizin sorumluluğunuzda olsa da köpekler duygusal canlılar olup kimi zaman heyecanlarına yenik düşüp tuvaletlerini kaçırma eğilimi de gösterebilir. Onlara insan gibi davranmak, insan davranışları beklemek son derece yanlış bir tutumdur. Sorunu çözebilmeniz ve kalıcı sonuç alabilmeniz adına üstünlüğünü ona şiddet uygulamadan kabul ettirmek ve duygusal açıdan olduğu gibi eğitim açısından da gerekli terbiyeyi vermeniz gerekmektedir. Hijyen konusu sizin sorumluluğunuz altında gelişir ve devam eder. Köpeklerle yaşamak kedilere nazaran çok daha zordur. Özellikle yavru bir köpeğin size duyduğu ihtiyaçlar silsilesi ise son derece fazladır.

Yavru Köpeklerde Çişi Kontrol Edememe Nedenleri

Genelde bizler ya da çevresel faktörler nedeniyle bu minik dostlarımızın tuvalet eğitimi oturmuş olsa bile sıkıntı yaşadıkları anlar olabilmektedir.

  • Korku içinde kalması
  • Heyecanlanacak durumlar yaşaması
  • Beslenme rutininde değişim
  • Veteriner kontrolü
  • İlaç kullanması
  • Yaşam alanında olabilecek kazalar

Bu tip durumlarda minik dostunuz çişini olduğu yere yapabileceği gibi yatak, koltuk ve maalesef ki halılarınızın üzerine de çişini yapabilir. Normalin üzerinde bir duygu yoğunluğu yaşayan köpekler duygusal açıdan kontrol kaybı yaşamakta olup, enfeksiyon ya da strese bağlı sağlık problemi olasılığını da göz ardı etmemelisiniz.

Tuvalet Eğitimi Konusunda Tüyolar

Onu Sözlü ya da Fiziksel Şiddetle Yaklaşmayın: Davranış düzeltmede bu durumun hiçbir faydası olmayacaktır. Köpeğiniz daha hassas ve stresli bir hale gelerek durumun daha da kötüleşmesine neden olacaksınız. Doğru yere doğru zamanda tuvaletini yaptığında onu ödüllendirerek olması gereken davranışlarında ona işaret vermeniz tuvalet eğitiminin dış etmenlere karşı dahi oturmasında yardımcı olacaktır.

İhtiyaç Duyduğu Sevgi ve Şefkati Esirgemeyin: Fiziksel açıdan sağlıklı olması evcil dostunuzun her konuda yeterli olması açısından yeterli değildir. Ruhsal açıdan da sizden gelecek ilgiye çok fazla ihtiyaçları vardır. Bu süreden sonra onu yeni ailesi sizsiniz! Onun stressiz ve sakin bir köpek olması alacağı her eğitimde olduğu gibi tuvalet eğitiminde de başarılı olmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı ve Rutin Bir Yaşamı Olsun: Rutin yürüyüşleri beslenme saatleri ve tuvalet saatleri belirli olsun. Gerekli egzersizleri yapması açısından ona gerekli vakti mutlaka ayırın. Fiziksel açıdan rahatlaması zihinsel açıdan da birçok probleme karşı üstün gelmesini sağlayacaktır. Rutinlerinde çok keskin değişiklikler yapmadan zihnini bulanmasına da neden olmamanız önemlidir.

Evcil dostunuzun çişini kaçırması ya da istemediğiniz bir yere yapması sağlık sorunları kadar sizlere mesaj verme kaygısı da güdebilir. Köpekler doğaları gereği atalarından da aldığı yazılı olmayan genetik kurallar nedeniyle yaşam alanlarının dışına ve uzağına tuvalet yapma eğilimi gösterirler. Bunun en önemli sebebi diğer yırtıcı canlılara karşı yerlerini belli etmemek ve yaşadıkları yeri temiz tutma isteğidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar