MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Kediler ve Bağımsızlık Düşkünlükleri

15.12.2020 13:06:44

Daha önce kedi sahibi olmuş tecrübeli birçok hayvan severin kediler hakkında söyleyeceği ilk cümlelerden birisi bu konu özelindedir. Son derece bağımsız oldukları bizim gözlemlerimiz neticesinde de fark edebileceğimiz bir durumdur. Onlar birçok konuda yalnız yaşamaya ve kendi kendilerine yetmeye uygun şekilde günümüze kadar gelmişlerdir. Korunma ve yiyecek bulma konusunda insanlar üzerinden bu ihtiyaçlarını karşılıyor ve kısmen evcilleştirilmiş olsalar da her kedinin karakteristik özelliklerinin ortak buluşma noktası özgürlükleri ve bağımsızlıklarına düşkünlükleridir.

Kedilerin Bağımsızlıkları Kaybetmemeleri

Evcillik konusunda kediler, köpeklere nazaran çok farklılık göstermektedir. Köpekler birçok bakımdan sahiplerine ve insanlara bağlı ihtiyaçları bulunmaktadır. Kedilerin ise bunun aksine kendilerini güvende hissetmek için dahi insanlara ihtiyaçları bulunmamaktadır. Ev içerisinde yaşayan bir evcil kedinin bile kendine ait bir özerk yaşamı vardır. Kediler sahipleriyle iletişim içerisine girme ihtiyacı gütseler de bu tamamen kendi istekleri ve çıkarları doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Bağımsızlık durumu kedi dostlarımızın en belirgin karakteristik özelliklerinin başında gelir. Vahşi doğadaki büyük kedilerin de bizim kedilerimizle akrabalık ilişkisi düşünüldüğünde ne kadar doğru bir teşhis yaptığımızın farkına varabiliriz.

Kedilerin köpekler gibi sahipleriyle çok duygusal ve yakın bir bağ kurmaması da araştırmalar sonucunda ortaya konulan veriler arasındadır. Bir kedinin sahipleri ya da aile bireyinden uzaklaşması onları çok fazla sıkıntıya ve üzüntüye sokmadıkları saptanmıştır.

Kediler Bağımsız Olmalarına Rağmen En Çok Tercih Edilen Evcil Hayvan

Bu dostlarımız her ne kadar başına buyruk ve sahiplerine ölesiye bağlı olmasalar da günümüz modern yaşamına en uygun evcil hayvanlar olarak tercih ediliyor. İş ya da seyahat odaklı günün büyük bir bölümünü dışarıda geçirdiğimiz düşünüldüğünde kendi kendine yeten bu dostlarımızın gün içinde belirli ihtiyaçları dışında bizlerden çok bir beklentisi kalmıyor. Yürüyüşe çıkartmak ya da öğünler şeklinde beslenme sıkıntı olmayan kedilerin, beslenme konusunda mamasını, suyunu önlerinde hazır bırakmanız halinde hafta sonu dahi kendi başlarına rahatlıkla yaşayabiliyorlar. Kedi bakımı ve sahiplenilmesi göreceli olarak köpeklerle kıyaslandığında çok daha ilgi çekici geliyor. Sürekli korunmak ve ilgi görmek gibi bir istekleri olmadığı için de son derece rahat rahat yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Bağımsız Ruhlu Olsa da Kedi Sahiplendiğinizde Yaşayacaklarınız

Kedi sahiplenme konusunda sayısız neden verebiliriz. Konumuza uygun en önemli örnekler ve onlara daha da bağlanmanızı sağlayacak sebepler ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Size olur olmadık zamanda kendilerini sevdirmek için ısrarcı olabilirler.
  • Kâğıt parçasıyla bile dakikalarca birlikte oyunlar oynayabilirsiniz.
  • Mamasını, suyunu ve tuvalet kabını temiz tutmanız halinde günlerce varlığını bile unutabilirsiniz.
  • Zeki hayvanlar olmalarından mütevellit eğitim konusunda pek ilgiye gerek duymazlar.
  • Apartman yaşamına son derece uygunlardır.
  • Temiz oldukları kadar rutinlerine bağlı canlılardır.
  • Çok fazla ekstra bakım ve ilgi istemezler.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar