MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Diyete Sokulması ve Beslenme Düzeni

22.02.2021 10:52:15

Kedi dostlarımızın diyete başlaması genelde zorunluluk olsa da aşırı kilo alımlarını fark ettiğinizde beslenme programında değişiklik yapmanız ve günlük egzersiz süresini artırmanız onu korumanız açısından önemlidir. Her şeyden önce yaşına bağlı olarak ideal kilosunu bilmeli ve o anki kilosunu bununla karşılaştırmalısınız.

Kedilerin bazı yaşam dönemlerinde beslenme programlarını farklı besinlerle çeşitlendirdiğiniz gibi ırkına yaşına kilosuna ve günlük hareket seviyesine bağlı olarak kontrol altında tutmalısınız. Ayrıca yetişkin bir kedinin aynı yavru kedi gibi yüksek miktarda protein ve fazla porsiyonlarda mamayla beslenmesi de kilo sorunu yaşamasına ve devamında bir diyete tabi tutulmasını zorunlu kılacaktır. Bu konu üzerinde dikkatli olmalı ve kiloya bağlı sağlık sorunları yaşamadan önce onların ideal kilosunda kalmalarına yardımcı olmalıyız.

Evcil Dostunuzun Diyet Öncesi İdeal Kilosunu Öğrenin

Kedilerin o anki olması gereken ideal kilo birden fazla kritere bağlıdır. Hepsini topluca göz önünde bulundurup olması gereken kiloyu belirleyebilirsiniz. Bunu aşması halinde sağlık sorunları ve aşırı çirkin bir fiziksel görüntüye ulaşması fazla vakit almayacaktır. Dış hatları genel olarak sizlere fikir verse de fiziksel açıdan gözle ve elle dahi bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yüzüne baktığınızda buradaki tombulluk ve vücuduyla oranına dikkat edin. Ona dokunduğunuzda kaburga bölgesi yerine elinize sadece derisi geliyorsa çok fazla yağlanmış demektir. Eğer tam aksi kemikleri elinize geliyorsa kilo yetersiz demek de olabilir.

Diyet Sırasındaki Beslenme Kurallarını Oluşturun

Diyete başlarken bazı konularda kuralcı olmalı ve esnetme payının olmadığını ona hissettirmelisiniz. Kendisini acındırması ve sevimlilikler yapması biraz fazla yemek için sizi kandırabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Uyguladığınız ya da uygulamaya başlayacağınız bu diyet programının onun sağlığı için olduğunu bildiğinizden dolayı içiniz ferah olabilir.

  • Beslenme miktarını mama kabını doldurmak yerine vereceğiniz ölçüyü azar azar daha fazla porsiyonlara bölün.
  • Mamayı birden fazla yere dağıtarak aramasını hareket etmesini ve bunu ararken enerji harcamasını sağlayın.
  • Çok fazla yüksek proteinli mamalardan bu dönemde uzak durun.
  • Mama vermeden önce mutlaka vermeniz gereken mama miktarını günlük olarak ölçü kabıyla hesaplayın.
  • Bu dönemde ödül mamaları ve yaş mamalardan uzak durun. Daha çok iştah açan bu besinler hedefinizden uzaklaşmanıza yol açabilir.
  • Ev yemekleri onlar için uygun pişirilse bile daha da kilo almalarına yol açabilir. Sadece uygun kuru mamayla beslenme düzenine geçin.

Gün İçerisinde Aktif ve Hareketli Olması Konusun Teşvik Edin

Sadece beslenmeyi düzenleme ve bu şekilde diyete sokmak yeterli değildir. Kedileri aktivite yapmaya ve oyun oynatmaya sürekli teşvik etmelisiniz. Etrafta dolaşması için çeşitli mini oyunlar kurarak avlanma içgüdüsünün tetiklenmesinden yararlanmalısınız. Günün belirli saatleri onunla oyun oynayarak enerji harcaması konusunda ve fazla kilolarından kurtulma konusunda ona yardımcı olabileceğinizi asla unutmamalısınız. Günün büyük bir bölümü uyuyan ve mama kabı dolu olan kedilerin yaşadığı bu sorun karşısında sizlerin de diyet periyodu neticesinde diyetin temel adımlarına alıştırmanız ancak bu bilgiler ışığında gerçekleşecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar