MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Sadece İnsanlarla Miyavlayarak İletişim Kurar?

19.02.2021 13:46:32

Kedilerin muhtemelen kendi cinsleri arasında ya da başka hayvanlara karşı miyav dediğine hiç denk geldiğinizi düşünmüyoruz. Ama insanlara birçok farklı sebeple miyavlayarak bir şeyler anlatmak isterler. Bize anlatmak istediklerini farklı tonlarda olduğu gibi farklı ses yüksekliğinde ve uzunlukta da kullanarak kendi içerisinde farklı varyasyonları kullanırlar.

Zamanla kendi aralarındaki iletişimin bizler açısından bir etkisi olmadığını fark eden kedilerin bu tip bir yöntem geliştirdiği düşünülüyor. Bizlere beden dilleri dışında sesli olarak da anlatmak istediklerini anlatırken onların bu miyavlama tonlarının farklılığına dikkatinizi çekmek istiyoruz. İlgi isterken farklı yemek isterken farklı herhangi bir hastalık yaşadığında farklı ses tonlarıyla ortaya çıkan bu miyavlamaların insanlar açısından nasıl anlamlandırılması gerektiğinin biraz da detaylarına göz atalım.

Kedilerin İnsanlara Miyavlamasının Altındaki Nedenler

Kediler asla miyavlamak için miyavlamazlar. Bir sıkıntılı durumları ya da neşeli de olabildikleri bir duruma karşı dikkat çekmek ve insanlarla sesli iletişime geçmek istedikleri taktirde farklı şekilde kullanırlar. Beden dili kadar onların çıkardıkları insanlara özel sesleri de iyi tanımanız sağlıklı bir kedi bakımı açısından önemlidir. Mutlu ve keyifli olduklarında miyavlama yerine daha çok karınlarından gelen mırlama sesine maruz kalabileceğiniz gibi canını istemeden de olsa acıttığınızda tiz bir sesle karşılaşmanız olası olacaktır. Onları dinlemek ve onları anlamak bize nasıl hissettiklerini gösterdiklerinde isteklerine uygun şekilde yaklaşmak aramızda bağı fazlasıyla güçlendirecektir.

Kedi Miyavlamasının Farklılıkları

Kedilerin her miyavlamasının arkasında farklı bir düşünce yatabilir. Miyavlamanın sıklığından uzunluğuna ya da tekrarlarına dikkat etmeniz ve tüm bunların yanında kedinin karakteristik özelliklerinin etkisi göz ardı etmeyin.

Kısa ve yarım ağız yapılan miyav: Sizi gördüğünü ve selamladığını gösterir.

Tekrarlı miyav: Genelde uzunca bir süre sizi görmediğinde ve özlem duyduğunda hasret giderme amaçlı olabilir.

Kararlı ve keskin miyav: Bir ihtiyacının olduğunun göstergesidir. Karnı acıkmış ya da tuvalet kabının temizlenmesi gerektiğinin işareti olabilir.

Uzun miyav: Sizi izin vermediğiniz ama yasaklı bir şey yapmak istediğini gösterir. Boğuk tonda miyav: Sizi uyarma amaçlıdır. Onun istemediği bir şeyi ona yapmaya çalışmış olabilirsiniz. Genelde onun ritüellerini bozmaya kalktığınızda karşılaşabilirsiniz.

İnce Tonlu miyav: Yalvarır gibi bir ses tonunda karşılaşmayabileceğiniz bu miyavlamada bir sorunu olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Canının yanması kızgın olması ya da bir hastalığın ağrısını çekmesi akla gelebilecek diğer senaryolardır.

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar