MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ev İçerisinde Köpek Besleyenlerin Dikkatli Olması Gereken Noktalar

19.02.2021 11:37:17

Köpek dostlarıyla evini paylaşan kişi sayısının artması kimi zaman bazı noktaların atlandığını da gösteriyor. Kendi rutinleri ve birtakım ihtiyaçları olan köpeklerin bakımı esnasında tamamen bizlere bağımlı olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Yaşam alanımızı ortak şekilde paylaştığımız gibi komşularımıza da bazı sorumluluklarımız olduğunun bilincinde olmalıyız.

En basit örnek ile toplum içerisinde ortak alanlarda evcil dostumuzun tuvalet ihtiyacı sonrası dışkısını uygun şekilde toplayıp çöpe atmak bizim temel sorumluluğumuz olabiliyor. Aynı şekilde evcil dostumuza da sorumluluklarımız olduğu gibi onların daha kaliteli bir yaşam sürmesi ve güven içerisinde yaşaması için dikkat etmemiz gereken noktalar da bulunmaktadır. Bir köpekle ile aynı evi paylaşmaya karar verdiyseniz ve ona karşı yaşamını tehlikeye atabilecek durumlara karşı sizin sorumluluğunuzda olan noktalara göz atalım!

Açık Pencereler ve Balkon

Özellikle hayati tehlike yaratabilecek kadar üst katlarda oturuyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Köpekler kedilere nazaran bu konuda dikkatli olsalar da pencereye ya da balkon kenarlarına tırmanabilecekleri eşyalar olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında çeşitli güvenlik önlemleri de kalıcı şekilde almak için elinizden geleni yapın.

Temizlik Ürünleri

Her evde bulunan bu kimyasal ürünlerin saklanması olası zehirlenme ve alerjik reaksiyonlara karşı dikkat etmemiz bir durumdur. Herhangi bir şekilde temas etmesi ya da yalamaları istenmeyen üzücü durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Kablo, Priz ve Elektrik Tesisatları

Özellikle yavru köpeklerde meraklı ve dişlerinin kaşınması nedeniyle ekstra dikkat ve koruma gerekmektedir. Etrafını keşfetmek ve alanını korumak isteyen köpekler her şeyi koklayabilir ve bu kokladıkları şeyleri ısırıp kemirebilir. Aynı evde bebek varmış gibi tüm güvenlik önlemlerini almayı ihmal etmemelisiniz. Bundan sonra evinizde köpekle yaşadığınızın bilincinde olarak aynı bir çocuk gibi ona karşı tehlike yaratabilecek unsurları ortadan kaldırmalısınız.

Bitkiler

Muhtemelen birçok insanın evinde olduğu gibi sizin evinizde de bazı çiçekler ve bitkiler bulunabilir. Bazı zararsız olabileceği gibi bazıları onlar için sonra de hayati tehlike riski oluşturabilir. Sevimli dostlarımızın da ilgisini çekebilecek bu bitkilerin onların ulaşamayacağı noktalarda ya da odalarda bakılması uygundur.

Yutulabilecek Eşyalar

Köpekler birçok ufak eşyayı oyun da oynasalar parçalama gücüne sahiptir. Yavruyken dişlerinin kaşınması yetişkinken de ısırma isteği nedeniyle ayakkabı çorap ya da minik bibloları ortada bırakmamalısınız. Yutması halinde sindirim sistemi problemleri yaşaması kaçınılmaz olacağından dolayı bu tip riskleri göz ardı etmeyin. Küçük plastik objelerinde saklanması konusunda oldukça dikkatli olun. Toksin etkisi yüksek olacak bu tip objelere karşı evcil dostunuzun ısırma ihtiyacını köpek oyuncaklarına mutlaka yönlendirin ve temel itaat eğitimini erken yaşta vermeye çalışın.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar