MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Ev Yemeğiyle Beslenebilir mi?

18.02.2021 12:53:07

Rutin olarak kuru mamayla beslenen kedilerin ev yemeği konusunda nasıl bir tepki vereceği merak konusudur. Ek olarak vermemiz halinde onlara zararlı bir etkisi olur mu? Hangi tip ev yemekleri onların sağlığına zarar vermez? Beslenme alışkanlıkları bozulur mu gibi birçok soruda aklımızı fazlasıyla kurcalamaktadır.

Bu küçük tüylü dostlarımıza sağlıklı ve rutin bir beslenme programına alıştırmak onların hem yavruyken gelişimleri hem de yetişkinlik hallerinde güçlü ve dirençli olmaları açısından oldukça önemlidir. Her besinin yararları olabileceği gibi onlar açısından zararı da bulunabilmektedir. Bu konuda kuru kedi mamaları tam olarak ihtiyaçları olan dengeli ve kaliteli beslenmeyi sunabilmektedir. Normal ev yemekleri konusunda ise biraz dikkatli olmalı ve besin çeşitliliği sağlamak isterken kötü sorunlar yaşamamak adına kedilerimize sunacağımız yemeklerde ince ayrıntılara dikkat etmeliyiz.

Kediler ve Ev Yemekleri Konusunda Bilinmesi Gerekenler

  • Kedilerin temel beslenme ihtiyaçlarında kuru mamalar en tepede olmalıdır. Diyet programına çeşitlilik katmak adına bazı ev yemekleri bazı standartlara uygun olarak sık olmamak koşuluyla onlara sunulabilir.
  • Yetişkin kediler günlük 2-3 öğün olarak beslenmeye uygundur. Tüm öğünleri ev yemekleriyle onlara sunmak çok fazla kalori almasına ve yağlanmasına yol açacaktır. Dışarıdan ev yemeği takviyesi yapmak istiyorsanız bunu haftada birkaç kez ile sınırlanmanız uygun olacaktır.
  • Baharat içeren, salçalı, soslu, yağlı, kızartmalar, tatlı ya da tuzlu yemekler kesinlikle onlardan uzak tutulmalıdır. Severek yemeleri onlar için zararlı olacağı gerçeğini değiştirmemektedir.
  • Sokak kedileri için bu kural geçerli olmasa da ev kedileri için çiğ et vermek zararlı olabilir. Mideleri ve sindirim sistemleri çok daha zayıf olan ev kedilerinde bakteri ve parazit oluşumuna neden olabileceğini göz ardı etmeyin.

  • Vereceğiniz ev yemekleri içerisinde daha önce buradaki yazımızda bahsetmiş olduğumuz yiyeceklerin olmamasına dikkat edin.
  • Haşlanmış sebzeler yağsız ve tuzsuz olması halinde verilebilecek yararlı besinlerdir. Laktoz miktarı da çok az olduğu için sindirim problemleri yaşamamalarını sağlar. Patates, kabak, havuç gibi sebzeler ilk akla gelenler olacaktır. Aynı durum etler için de geçerlidir. Yağsız ve tuzsuz haşlamalar takviye ve diyet programında çeşitlilik açısından güzeldir.
  • Yemeklerin ne sıcak ne de çok soğuk olmamasına özen gösterin.
  • Bazı ev yemeklerinin alerjik etkisi olabileceğini göz ardı etmeyin. Kedinize verdikten sonra birkaç gün onda herhangi bir değişim olup olmadığına dikkat edin.

Kısaca özetlemek gerekirse kedilere ev yemekleri ve kuru mama dışında farklı besinler çeşitli pişirme standartlarına uygun olması halinde takviye olması açısından verilebilir. Verildikten sonra onda herhangi bir etki olup olmadığını da gözlemlemeniz olası sorunlara karşı önemlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar