MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Sorun Yaşadığını Gösteren Davranışlar

18.02.2021 11:14:22

Dostlarımızın yaşadığı sorunları anlamak için iyi bir gözlemci olmalı ve hem davranışlarında hem de fiziksel olarak onları severken kontrollerimizi eksik etmemeliyiz. Fiziksel açıdan olası bir problem ya da rahatsızlık bizler tarafından kısa sürede ortaya çıkarılabilirken acı eşikleri oldukça yüksek olan köpeklerin yaşadığı herhangi bir rahatsızlığın davranışsal olarak dışavurumunu anlamak için onu iyi tanımak ve köpek bakım tecrübesine sahip olmamızı gerektirecektir.

Bugünkü yazımızın ağırlığı duygusal açıdan gösterdikleri davranışlara bağlı olarak herhangi bir soruna sahip olup olmadıklarını anlamak üzerine olacaktır. Köpeğiyle yeteri zaman geçiren ve onu iyi tanıyan köpek sahipleri genelde evcil dostlarının attığı her adımdan onların nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunu kolaylıkla anlayabilir. Bu tabi ki biraz tecrübe ve vakit geçirmeye bağlı kurulabilecek bir ilişkidir.

Köpeklerin Sorun Yaşadığını Gösteren Hareketler

Dikkat etmeniz gereken bazı temel davranışlar evcil dostlarımızda yaşadıkları bir sorunun göstergesi olabilir. Genelde her zaman yaptığı ve uyguladığı rutinlerin dışına çıkmaları gözünüzü onun üstünüzden ayırmamanızı gerektirir.

Fazla Uykuya Vakit Ayırması: Kendini çok fazla iyi durumda hissetmemesi muhtemelen vaktinin büyük bir kısmını dinlenerek geçirmesine neden olacaktır. Çok fazla efor sarf etmeden oyun isteklerinize dahi yüz çevirmesi görülebilir. Hareket etmek ve enerji harcamak onun için pek iyi gelmeyeceği için birkaç günden fazla bu tip bir rutine girmesi sorunun habercisidir.

Sürekli Aynı Noktayı Yalaması: Vücudunda belirli bir noktayı yalaması ve açık yara olmamasına rağmen bunu dikkatinizi çekecek şekilde yapması orada bir ağrı ya da sızısının olduğunun göstergesi olabilir. Yaşadığı acıyı hafifletmek için köpekler bu yola sıklıkla başvurur.

Değişik Sesler Çıkarması: Sesten görülmek istenen nokta standart havlamalar olmayacaktır. İç geçirmeler hırlama ya da bebek gibi sesler çıkartmasına çok fazla şahit oluyorsanız size sesli olarak bir sorun yaşadığını haber veriyor demektir.

Sadece bunlarla sınırlı kalmayan ve başka görebileceğiniz davranışlar ve rutin dışına çıkacak hareketleri de olabilir. Sağlıklı köpeklerin hareketlerinden çıkardıkları seslerden ve hatta günlük yedikleri mama miktarından anlama şansına sahipsiniz. Dostlarımızda sorun yaşadıklarına dair görebileceğiniz diğer işaretler ise şu şekilde göze çarpmaktadır.

  • İştahında azalma
  • Çok ya da hiç su içmemesi
  • Fiziksel aktivite ve gezinti dışında nefes nefese kalması
  • Agresif hareketler göstermesi
  • Tuvalete çıktığında farklılık ve kan görme
  • Kusma ve bitkinlik
  • Hareket ederken güçlük yaşama

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar