MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden İç Çekerler?

17.02.2021 13:06:16

Köpeklerin birtakım farklı sesler çıkardığına sayısız kez şahit olmuşsunuzdur. Homurdanma, hırıltı, inilti ya da buna benzer birçok değişik ses duyabilmenize rağmen iç çekmesi oldukça sıra dışı görünmektedir. Bizlerde bir tebessüm oluştursa da hepsinin bir anlamı olup köpeklerin iç çekmesi çok sık rastlanılan bir hareket değildir. Evcil hayvan sahibi olmanın bir diğer püf noktası da onların beden dilini ve çıkardıkları sesleri iyi analiz edebilmemiz olmalıdır. Bu sayede onların sıkıntılarını, isteklerini anlayabilme ve aradaki güçlü bağı kurabilme daha kolay olacaktır.

İç çekme genelde bir sıkıntıyı ve problemi temsil etmektedir. Kesin olarak bu konuda köpekler açısından net verilebilecek bir cevap bulunmasa da yapılan gözlemler neticesinde, bu davranışın dostlarımızın duygularının dışa vurumu olarak öngörülüyor. Biraz da hislerinin ve o anki halinin en son dışa vurumu olarak düşünülebiliyor. İç çekmeyi sadece bu davranışın özelinde değerlendirmeden dostunuzun son birkaç saati ve o anki beden dilini de işin içerisine katarsanız vermeye çalıştığı mesajı çok daha sağlıklı bir anlama dökebilirsiniz.

Köpekler Neden İç Çeker?

İç çekme genel olarak bir eylemi sonlandıran dışa vurumdur. Karnının doyması ve uyku haline geçme isteği iç çekmeyi tetikleyebilir. Yürüyüş sonrası yorulması ve vücudunu dinleme isteğine geçmeden önceden iç çekerek "ben dinleniyorum" der gibi duygusunu belli etmeyi bu şekilde gösterebilir. Tam olarak kesin anlamı bilinmemekle birlikte dostunuzun beden dilini de göz önüne almanız önemlidir. Genelde mutluluk ve rahatlık belirtisi olarak düşünebileceğimiz bu davranış da köpekler dinlenme halinde ve gözleri yarı kapalı görülecektir. Bu şekilde aktarabilecekleri çok fazla duygu olduğu gibi hoşnutluk belirtiyor olması genelde en sık karşılaşılan durumdur.

Yavru köpeklerde iç çekme kimi zaman yaşadığı bir başarısızlık ve vazgeçmişlik olarak görülebilir. Her ne olursa olsun onların yüz ifadeleri o an içinden çıktıkları aksiyon ve beden dili sonrası iç çekmelerini hep beraber düşünmelisiniz.

İç çekme olarak duyduğunuz ses kronik bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Rahat nefes alamama ya da solunum yolu hastalıkları da aslında iç çekme değil öksürmeye çalışma ve kendini rahatlatma ihtiyacıyla da yapılabilir. Dostunuzun yaşadığı bir hastalık veya acı da bu iç çekmelerin sebebi olabileceği gibi rutin kontrollerini her ne koşulda olursa olsun uzman bir veteriner aracılığıyla yaptırmalısınız. Genelde bu tip anlık iç çekmeler büyük oranda memnuniyet göstergesidir. Fazla telaş edilecek ve korkulacak bir durum yoktur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar