MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Gece Hareketlenmesinin Arkasındaki 3 Neden

17.02.2021 11:35:13

Kedilerin birçok davranışına genelde anlam veremesek de gecenin ortasında bu denli enerji patlaması yaşamaları ve sağdan sola koşmalarının bazı nedenleri bulunmaktadır. Yeni kedi sahiplenen insanlarda oldukça gizemli bir his oluştursa da aslında kedi bakımında sahiplenmeden önce bilmeniz gereken en azından onlar hakkında bazı tecrübeler bulunmaktadır.

Kediler karmaşık oldukları kadar anlaması kolay davranışları da sergiler. Günlük rutinleri dışındaki davranışlarını çözümleyebilmek onların bakımı konusunda bizleri bir adım daha ileriye götürecektir. Gecenin ortasında yaptıkları tuhaf hareketler herkes uyurken onların oyun oynamaya çalışmasına dair ana nedenlere birlikte göz atalım.

Kedilerin Gece Olağan Dışı Hareketleri

Kedilerin günün yarısından fazlasını uyuyarak geçirirler. Buna rağmen gecenin ortasında birden harekete geçmeleri ve gürültü yapmaları oldukça can sıkıcı olmaktadır. Uyku ve uykulu hal zamanlarını gündüz harcayan kedilerin kısmen gece harekete geçmeleri anlaşılabilir durumdur. Fakat bunun yanında tam olarak aradığımız sorunun cevabını da verememektedir. Kediler hem geceleri hem de gündüzleri aktif bir yaşama adapte olabilir. Fakat bunun gece pasif ve dinlenme halinde olması tam olarak isteyeceğimiz bir durumdur. Evcil dostunuz sizi geceleri uykusuz bırakıyorsa dikkat etmeniz ve öğrenmeniz gereken maddeler şu şekildedir.

Fazla Enerjisini Atamama

Kediler oldukça fazla enerjiye sahip olup beslenme ve korunma gibi ihtiyaçları için evcil olmalarından ötürü çok fazla efor sarf etmezler. Bu nedenle de gündüz uyuyup gece yapacak bir şeyler aramaları normaldir. Gün içerisinde onu oynatarak yormak bu konudaki en etkili çözümdür. Kendi başına oynayabileceği oyuncaklar seçebileceğiniz gibi sizin de onu oynatabileceğiniz alternatif oyuncakları bulundurmanız önemlidir.

Avlanma İçgüdüsü

Kediler evcil olmasına rağmen avlanabilecek her şeyin peşinde gitmeyi tercih ederler. Bu durum genetik açıdan her kedide mevcut olup kedilerin gündüz dinlenip gece avlanma dürtülerinin onların hava karardıktan sonra enerji patlaması yaşamasına yol açmaktadır. Gün boyu hareketsiz kalan ve koşturmayan kedinin üzerindeki bu düşünceyi ve fiziksel açıdan hareketi yapabilmesi için hava karardıktan sonra sağa sola koşturduğuna defalarca kez şahit olacaksınız. Sizin ayaklarınıza saldırma, perdelere tırmanma, dolapların tepesine çıkmak gibi birçok davranışı da gözlemleyebilirsiniz.

Rahatsızlık

Hasta ve herhangi bir ağrı çekiyor olmalarını da asla göz ardı etmemelisiniz. Huzursuzluk içerisinde kedilerin gece çok hareket etmeseler de uyumayacakları ve dikkat çekmeye çalışabileceklerini görebilirsiniz. Uykusuzluk yaşamaları ve dinlenirken sıkıntı çekmeleri olası bir sorun yaşadıklarının bariz göstergesidir. Aşı takvimini ve rutin veteriner kontrollerini belki de biraz öne çekerek onun muayene edilmesini sağlamanız bu tip bir döngüye girdiyseniz oldukça önemlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar