MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kızgınlık Dönemindeki Kısırlaştırılmamış Kedileri Sakinleştirme Tüyoları

16.02.2021 13:07:56

Yaşı gelince kedilerin eğer çiftleştirilme düşüncesi yok ise kısırlaştırılmaları önerilmektedir. Bu onların fiziksel olduğu kadar zihinsel açıdan da rahatlamaları açısından ve sıkıntı çekmemeleri için oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu dönemde kedilerin ilginç sesler çıkarmaları, kıvranır gibi dönme hareketleri, dişiler için erkekleri kendisine çekme ve evden kaçma girişimleri oldukça üst seviyededir. Bu dönem her ne kadar geçici olsa da yaşanacak olan süreç sizin için de onun içinde oldukça yorucu olacaktır. Her ne kadar dostlarımız için doğal bir davranış olsa da bu süreci çok daha rahat ve başa çıkılabilir hale getirmek mümkündür. Kızışmaya girmiş dostlarımızı sakinleştirmek için yapabileceklerinize göz atalım.

Çiftleşme Dönemine Girdiğini Anlama

Genelde kızgınlık dönemleri havaların ısındığı döneme denk gelir. Evcil dostunuzun hasta olmadığından ve kızgınlığa girdiğinden emin olmanız önemlidir. Bu dönemdeki kedilerin ilk bilinen özelliği kısırlaştırılmamış olmalarıdır. Değişik sesler çıkartmalarının yanında çeşitli nesnelere ve hatta size sürtünmesi de bu durumun fiziksel göstergelerindedir. Sırtını okşarken çiftleşme pozisyonu alması da yaşadığı bu doğal sürecin ne kadar hat safhada olduğunu gösterir.

Sıcak Bir Alan Sağlayın

Çiftleşme isteğini bastırma gibi bir etkisi olmasa da onu fazlasıyla rahatlatacaktır. Sıcak su torbası polar battaniye sobanın yanı gibi ona sıcak noktalar sağlamak fiziksel açıdan biraz daha rahatlık yaşamasının kapılarını aralayacaktır.

Kedi Nanesi (Catnip) Kullanın

Bitki şeklinde olan versiyonları olduğu gibi sprey halinde de kullanabileceğiniz kedi nanesi birçok kedi üzerinde hiçbir yan etkisi olmadan rahatlatıcı etkiye sahiptir. Rahatlamanın yanında çıkardığı sesleri de kesebilecek bu bitki sayesinde dostunuzun kızgınlığa bağlı olarak eş arama isteğine kısa süre de olsa son verecektir. Geçici bir çözüm olmakla birlikte kalıcı olarak sorunu ortadan kaldırmayacağını tekrar hatırlatmak isteriz.

Tuvalet Kabını Sık Sık Temizleyin

Özellikle kedilerin çiftleşme esnasında kendilerine eş bulabilmek için etrafa koku salgıladıklarını duymuşsunuzdur. Kumluğunun her zaman temiz tutulması ve bıraktığı kokusunun ortadan kaldırılması her gittiğinde oraya koku bırakmasını sağlayarak evin çeşitli bölgelerine bu istenmeyen durumu yapmasının önüne geçecektir. Ayrıca bu işaretlemeler zihinsel açıdan da onların rahatlamasına yardımcı olması nedeniyle bu hareket sonucu ona kızmamalısınız.

Onunla Oynayıp Fazlasıyla Yorun

Onlarla oynamak ve enerjilerini dağıtmak geçici olsa da günü kurtarmaya yetebilecek düzeyde bir harekettir. Dikkatlerinin dağılması ve kendilerini oyuna vermeleri neticesinde kızgınlıktan ve çiftleşme isteğinden bağımsız çok daha rahat ve derin bir uyku çekmelerine yardımcı olacaktır.

Mümkünse Onu Uygun Zamanda Kısırlaştırın

Eğer çiftleşmesini düşünmüyor ve çiftleştiği taktirde yavrulara bakabilecek durumunuz yok ise yapmanız gereken kesin çözüm bu olmalıdır. Hamile kalmalarının ve üremelerinin önüne geçen bu operasyon bizlere her ne kadar müdahale gibi görünüyor olsa da aksine dışarıda sahipsiz ve aç kalabilecek birçok yavru kedinin önlemini almamızı sağlayacaktır. Ayrıca çiftleşme isteğiyle girdiği davranışlar nedeniyle ne kadar acı çektiğine de canlı şahitlik yapmanız aslında ne kadar doğru karar verdiğinizi sizlere gösterecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar