MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedileri Sevmek İçin Uygun Anlarını Yakalamak ve Size Gelmesini Sağlamak

16.02.2021 11:31:21

Kedileri genelde onların istediği şartlar altında ve zaman sevebilme şansına sahibiz. Kendileri istemediği sürece kendilerine dokunulmasından bile hoşlanmayan bu dostlarımızı sevebileceğimiz en uygun anları kovalamak ve onları biraz tanımak ısırılmak ve pati yemekten korunma açısından önemlidir. Ayrıca evcil dostlarımızın dışında sokak dostlarımızı da sevebileceğimiz bu yöntemler ve uygun zamanlar sayesinde onlarla çok daha sıkı bir dostluk ve ilişki kurabileceğimizden bu konuda dikkatli olmalı ve her kedi de farklı bir tepki göreceğimizin de farkında olmalıyız.

Kedilerin Size Gelmesini Nasıl Sağlarsınız?

Kedileri sevmeden önce onların size gelmesi ve güven duyması çok fazla önemlidir. Bir kediyi sevmeden önce onun yanınıza gelmesi ve ilk tanışmayı başarılı şekilde atlatmadan sevme aşamasına geçmeniz ya tepki vermesine ya da kaçmasına neden olacaktır. Sizden şüphe duyması ve güvensizlik yaşamaması adına elinizi ya da parmaklarınızı ona uzatarak yanaşmasını beklemeli ve sizi koklamasına müsaade etmelisiniz. Elinizi koklaması ve sonrasında çenesini ve baş bölgesini size dokundurması başarılı bir şekilde sevme adımına geçmeniz konusunda işarettir.

Bazen kediler oldukça sevgi arsızı olabilir. Kafasını size vurur gibi sürtmesi ya da çarpması dikkatinizi çekerek sevilmek istediğini gösteriyor olabiliyor. Genelde meşgul olduğunuzda ya da başka bir şeyle ilgileniyor olduğunuzda bu harekete başvurur. Bunun bir tık ilerisinde ise kucağınıza zorla gelmeye çalışmasıdır. Bu genelde yabancı insanlara karşı görülmeyecek bir durum olsa da kendi evcil kediniz ise bu davranışa çok sık maruz kalabilirsiniz. Kucağınızda dinlenmek ve uyumak istemesi ayrıca sevgi eksikliği ya da yaşadığı kıskançlık kedinin tüm ilgiyi üzerinde toplaması açısından bu hareketi yapmasında en temel etkendir.

Kedileri Severken Uygun Olmayan Anlar

Bazen kedilerin enerjisi ve o an ki sevgi ihtiyaçları düşük olabilir. Ne yaparsanız yapın ilgisini üzerinize çekemezsiniz. O an için sevilmemeyi tercih etmeleri ve zorlanmamaları önemlidir. Aksi taktirde sizden daha da uzaklaşarak yalnız kalmayı tercih edecektir. Kedilerin bir anının diğerine uymadığını tekrar belirtmek isteriz. Sevilmek ya da dokunulmak istemeyen kedilerin verdiği işaretler ise şu şekildedir.

  • Ani kuyruk hareketleri
  • Hırlar gibi sesler çıkarma
  • Hasta olması
  • Kulaklarının geriye yatmış hali
  • Sevilmekten hoşlanmadığı noktalara temas etmeniz
  • Avlanma/oyun oynama moduna girdiğinde
  • Yemek yerken ya da su içerken

Bu tip durumlarda sevme işlemini tam anlamıyla gerçekleştiremeyebilirsiniz. Odağının dağılması ya da kendisini güvende hissetmemesi sizinle sevgi alışverişi yapabilmesinin önüne geçecektir. Kaçmasına, sizi ısırmasına ya da pati atmasıyla yüzleşebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar