MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Dostunuz İçin Deprem Çantasını Hazırladınız mı?

15.02.2021 12:50:26

Deprem konusunda her zaman tedbirli ve hazırlıklı olmamız, yaşadığımız coğrafyanın da etkisiyle artık kabullenmemiz gereken bir konudur. Oldukça yıkıcı ve istenmeyen durumlarına yaşanmasına neden olabilen bu doğal afete karşı kendimiz için hazırladığımız acil durum deprem çantasının bir benzerini de dostlarımız için hazır tutmamız oldukça önemlidir. Daha önce buradaki konumuzda deprem öncesi ve sonrası yapabileceklerimiz konusunda bir yazı yayımlamıştık.

Depremin büyüklüğünü ve zamanını şu an ki şartlar altında kestirebilmemiz imkansızdır. En kötü senaryoyu düşünerek ona göre hazırlık yapmak ise daha önceki yaşanan tecrübelere bağlı olarak fazlasıyla önem kazanacaktır. Kendimizi olası bir büyük deprem sonrası için felaket senaryolarına istemeden de hazırlamak en azından yaşanan şiddet düşük dahi olsa tedbirli davranabilmemiz açısından gerekli önlemleri almaya itecektir.

Evcil Dostlarımız İçin Deprem Çantası Hazırlama

Olası bir deprem anında kedi ve köpeklerimizi arkada bırakacak değiliz. Onların artık ailenin bir bireyi haline gelmesi ve hiçbir aile bireyimizi yarı yolda bırakmayacağımızı düşündüğümüzde onların temel ihtiyaçları mutlaka deprem çantası içerisinde bulundurmamızı gerektirmektedir. Her şeyden önce kediler için taşıma çantaları mutlaka elimizin altında ve kapı girişine yakın tutulmalıdır. Olası bir panik anında onu kolayca içine sokabilmemiz açısından elimizi güçlendirecektir. Aynı durum mini ırk köpeklerimiz ve yavru dostlarımız için de kolaylık sağlayacaktır. Olası bir deprem aynı kendimizin olduğu gibi ufak da olsa onlar için ayrı bir deprem çantası içerisinde neler toplamanız gerektiğini sizler için derledik!

  • Son kullanma tarihini sık sık kontrol etmeye bağlı olarak kuru mama, konserve mama ve su. Suyun haftalık olarak değiştirilmesi ve mamaların son kullanma tarihine en az 2-3 ay kala ileri tarihli olanlarla değiştirilmesi açısından bunları not alarak kontrol etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Portatif olarak kullanabileceğiniz mama ve su kapları.
  • Sakinleştirici ilaç.
  • Evcil dostunuzun sağlık karnesi.
  • Özellikle kediler için göğüs tasması ve köpekler için yedek tasmayla, gezdirme ipi.
  • Onları sıcak tutabileceğiniz polar battaniye ya da örtü.
  • İlk yardım malzemeleri.
  • Gazete kâğıdı ya da çiş pedi.
  • Elinizin altında bulunduracağınız taşıma çantası.
  • Stres altına girmemesi için sevdiği oyuncaklardan birkaç tanesi.

Köpekler için dışarıdaki yaşam çok fazla sıkıntı verici olmasa da kediler, kuşlar ya da diğer kemirgen evcil dostlarımız için durum biraz daha sıkıntılı geçebilir. Her ne koşulda olursa olsun temel ihtiyaçlarına uzunca bir süre ulaşamayabileceğinizi düşünerek çanta içeriğini hazır etmelisiniz. Aynen bu fikirle hareket ederek evcil hayvan deprem çantası hazırlayabileceğiniz gibi onlar için gerekli olduğunu düşündüğünüz malzemeleri de çantasına yedekleyebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar