MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediniz Geceleri Uyku Sorunu Yaşıyorsa Yapmanız Gerekenler

15.02.2021 11:00:08

Her ne kadar kediler uykuya düşkün olsa da uyku problemi yaşayabilirler. Kedisi olan birçok insanın mustarip olabileceği bu durum aslında sağlık sorunu yok ise kedilerin gündüz uykularını almalarından kaynaklanmaktadır. Gündüz yeteri kadar aktif olmayan ve dinlenme halinde geçiren kedilerin de geceleri uykusuzluk yaşaması olağan bir durumdur.

Kedisi olan kişiler geceleri kedilerinin tıkırtılarından ve yataklarına gelerek onları dürtmelerini çoğu kez yaşamışlardır. O zaman sizin de uykunuzun kaçmasıyla birlikte göz ucuyla saate baktığınızda daha sabaha saatler vardır. Kedi sahiplerinin uykularının bölünmesi oldukça normaldir. Ancak bu durum çok sık yaşanıyorsa ve geceleri kedinizin uyku sorunu var ise yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gereken bazı ince noktalar bulunmaktadır. Aksi taktirde bu işleyiş bir alışkanlık haline gelecektir.

Kedilerde Uykusuzluğu Kontrol Altına Almak

Bütün günü uyuyarak geçirme ihtiyacı hisseden kedilerin geceleri uykusuzluk çekmesi çok da normal değildir. Günün ortalama 14-15 saatini uyuyarak geçiren bir kedinin geceleri uyumaması onları tam olarak anlayamadığımızdan kaynaklanabilir. Kediler içgüdüsel olarak hala avcılık dürtülerini kaybetmemiştir. Bazı davranışlar ve hareketler onlara genetik olarak kodlanmış olup gündüz aktif olmayan ve yapacak bir şey bulamayan kedilerin uykuyla vakit öldürmesi ve tüm enerjilerini geceye saklamaları burada kilit noktadır.

Beslenme Saatlerini Gözden Geçirin

Gece yemek yemeleri onların daha rahat bir uyku çekeceğini düşündürse de uyku saatinden birkaç saat önce beslemek sindirim rahatsızlığı ve hazımsızlık yaşamamaları açısından önemlidir. Ayrıca alacağı kalorilerin onların üzerinde ekstra enerji yüklemesi yapacağını da göz ardı etmeyin. Mümkünse karnını doyurduktan sonra bir diğer madde olan onları yorma ve oyun oynatma aşamasına geçmelisiniz.

Onlarla Oyun Oynayın

Kedilerin avcılık içgüdülerinden bahsetmiştir. Gün içerisinde bir oyun oynatılmaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Aksi taktirde gündüz depoladıkları enerjiyi akşam harcamak durumunda olacaklardır. Bu da onların gece uyku sorunu yaşamalarına ve aktif kalmalarına zemin hazırlayacaktır. Onlar için hem sizin oynatabileceğiniz hem de kendi başlarına oynayabileceği kedi oyuncaklarına sahip olmalarını sağlayın.

Sağlık Sorunlarına mı Bağlı?

Yaşadığı bir ağrı ya da hastalık onu uykusundan edebilirler. Acı içerisinde olmasına rağmen bunu size belli etmemesi de mümkündür. Tam olarak emin olmanız gereken bu durum nedeniyle veteriner kontrollerinin önemini tekrar hatırlatmak isteriz. Gece uykusunu alamıyor ve uyku sorunu çekiyor ise herhangi bir hastalık altına olmadığından emin olun. Rutin kontrollerin dışında aşı takvimini mutlaka günü gününe takip etmeyi unutmayın.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar