MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Araştırma: Karantina Sürecinde Kediler Sahiplerinden Sıkıldı!

12.02.2021 13:00:11

Uzmanlar, neredeyse 15 aydır hayatımızı işgal eden Covid-19 nedeniyle insanların, evde çok vakit geçirmesi sonucu kedilerin ve diğer evcil hayvanların olumsuz yönde etkilendiğini belirtti. PLOS Medicine adlı dergide yayımlanan araştırma sonucunda kedi ve köpeklerin insanların zihinsel olarak sağlığını koruduğunu göstermişti. Fakat onlar açısında işin aslı çok daha farklı gerçekliyor! Evcil hayvanlar dile gelse çok sıkıldıklarını ve onlara katlanmaktan yorulduklarını dile getireceklerini söyleyen hayvan davranış uzmanları evcil hayvanlarda sakinleştirici kullanımının arttığını da belirtti.

Virüs nedeniyle yapılan kısıtlamalar ve uygulanan yasaklar nedeniyle evlerimizde ve evcil dostlarımızla daha fazla vakit harcar hale geldik. Kimi şirketlerin çalışma düzenlerini de evden çalışmaya yönelik teşvik etmesi nedeniyle neredeyse bütün günümüz ev içerisinde geçer hale geldi. Karantina sürecinde evcil dostlarımızla vakit geçirmenin zihinsel açıdan ve akıl sağlığımızı koruması yönüyle çok sayıda bilimsel çalışma yayımlanmış olsa da bardağın öbür tarafında dostlarımızın çok fazla hoşnut olmadığı ve hatta bizden sıkıldıkları görülüyor.

Hayvan davranışları uzmanı ve ayrıca veteriner hekim de olan Emmanuele Titeux tarafından yapılan çalışmalar sonucunda hayvanların davranış problemleri ve sinir gibi ilginç klinik vakalara gün geçtikçe fazlasıyla şahit olduğunu belirtiyor. Bunun devamında özellikle kedilerin sakinleştirici ilaç kullanımının da artış yaşadığını söylüyor.

İnsanların evcil dostlarıyla eğlenceli ve hoş vakit geçirmesiyle daha mutlu hissetmesinin yanında yalnızlık yaşamamasına rağmen bir de kedilerin bakış açısından bakmamız gerektiğini belirtiyor. Karantina sırasında dostlarımızın bizden bıktığını belirten davranış uzmanı kedilerin dile gelse "bize katlanmak zorunda olduklarında bıktığını" söyleyeceğini düşünüyor.

Karantina öncesinde ve sonrasında sosyal medyaya gönderilen fotoğraflar incelendiğinde ise kedi fotoğraflarının daha depresif pozlar içerdiğini belirtiyor. Uzman kişiler ayrıca kedilerin sahipleri olan bizlerden kendilerini git gide uzaklaştırmaya çalıştığına da dikkat çekiyor.

Kaynak: NTV
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar