MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanı Olanlar Deprem Öncesi ve Sonrası Neler Yapmalı?

3.11.2020 13:24:42

Öncelikle evcil dostlarımız da bizim sorumluluğumuzda olup canları bize emanettir. Kendi güvenlik önlemlerimiz ve sağlığımız kadar onlarınkini de düşünmeniz son derece doğal bir durumdur. Uzmanlar bu durum karşısında eğer depreme birlikte yakalandıysanız öncelikle kendi güvenliğinizi sağlama almanızı öneriyor. Peşinden koşmanız ve onu yakalamaya çalışmanız ikinizin de yaşamını riske atabilecek bir pozisyon doğmasına neden oluşturabiliyor.

Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmasa da hayvanların içgüdüleri doğal afetlere karşı tahmin olmasa da hissettiklerini dair hareketlerde bulunduğunu gösteriyor. Deprem coğrafyasında yaşadığımız da göz önüne alındığında her anımızı hazır ve gerekli önlemleri almış şekilde yaşamamız artık yadsınamaz bir gerçek. Kedi ya da köpeklerimizle depreme yakalandığımızda neler yapmalıyız?

Kedi ve Köpeklerinizi Koruma Konusunda Yapabilecekleriniz!

Depremden önce ve deprem sonrası alabileceğiniz önlemler tabi ki söz konusudur. O an ki panik halini ve stres yönetimini kendiniz ve aileniz için sağlamak zorunda olduğunuz gibi bu dostlarımız için de sağlamanız en azından korunmanız açısından belki de hayat kurtarıcı olabilir.

  • Deprem anında kaybolması ya da en kötü senaryoda enkaz altında kalmasına karşın isimlikli tasma ve künye ya da veterinerinizden mikroçip hizmetini almayı ihmal etmeyin. Evcil dostunuz evin dışına çıkmasa bile tasmalarında isim ve telefon numarası yazmayı mutlaka atlamayın.
  • İlk yardım çantanızda mutlaka evcil dostunuz için birkaç günlük su ve mama bulundurmayı ihmal etmeyin. Şartların ne olacağını afet sonrası kimse kestiremez.
  • Kediler özellikle saklanma konusunda usta canlılardır. Onların korku ve panik halinde hangi köşelere kaçtığını gerekirse fotoğraflayarak not edin.
  • Evcil dostunuzun sağlık bilgilerini ve karnesini güncel tutun. Bunu da ilk yardım çantanızda tutabileceğiniz gibi defteri kaybetmeniz halinde online olarak bir yerlere fotoğrafını kaydedin. Ayrıca onun her daim tanımlayabilecek güncel bir resmini yüzü belli olacak şekilde saklayın.

  • Evcil dostunuzun günün büyük bir bölümünü geçirdiği yaşam alanlarında onların kafes, yatak ve evinin üzerine düşmesi muhtemel eşyaların sabitliğini sağlayın. Aynı şekilde diğer elektronik cihazlara da yakın olmasını engelleyin.
  • Evinizde bir evcil hayvan olduğunu gösteren onun cinsine dair cam ya da kapı çıkartma/etiketleri kullanın.
  • Deprem anında onun peşinde koşmayın. Kendi güvenliğinizi öncelikli sağlayın. Bu durum daha çok kedilerde sıkıntı yaratmakta olup eğer bir köpeğe sahipseniz onun kontrolünü komut vererek daha rahat sağlayabilirsiniz.
  • Artçı sarsıntılar ve depreme ne kadar güvenli olursa olsun onun stresini ve korkusunu atmak için gezintiye çıkın.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar