MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Sorun Yaşadığını Gösteren 5 Vücut Hareketi

3.11.2020 11:24:44

Evcil dostlarımızın sadece mamasını vermek ve belirli bir süre onlarla kişisel olarak ilgilenmek yeterli değildir. Onun davranışları ve hareketleri de bizler için onları tanıma açısından önemlidir. Onlar konuşamayan bebekler olup herhangi bir sorun yaşadıklarında size mutlaka bunun işaretini vereceklerdir. Bazı hareketleri bize uzaktan bakınca eğlenceli ve masum gelse de yaşadığı bir sağlık sorununu bu yolla bize anlatıyor olabilir. Onların bizlere gönderdiği bu işaretlerin ne anlama gelebileceği konusunda en sık görünenlere gelin göz atalım.

1- Kendini Çok Fazla Kaşıması

BU görüntüleri izlemek sevimli gelse de bir takım bit, pire, kene gibi dış parazit sorunu olduğundan kaynaklı olabilir. Arka ayaklarıyla sık sık kendini kaşıması kesinlikle bir problemi olduğuna işarettir. Dış parazit sorunları olabileceği gibi dermatolojik bir cilt probleminden kaynaklı da olabilir. Sık sık evcil dostunuzun tüylerini taramalı ve ön kontrolü belirli rutinlerle yapmalısınız. Dış parazitlerini özellikle çok sık dışarıya çıkan bir köpekse ihmal etmemelisiniz.

2- Poposunu Yere Değdirmesi

Genelde bu davranış tuvaletini yapması sonrası temizlik ihtiyacını gidermek için yapılmaktadır. Doğada her canlı bir şekilde kendisini temizlemeyi başarır. Bu davranışın farklı bir hal alması ise evcil dostunuzun bazı sağlık sorunları yaşayabileceğini gösterebilir. Özellikle anal bezlerinde bir iltihap ya da enfeksiyon başlaması onun komik görünene ama aslında sağlık sorunu yaşadığına işarettir. Dışkı yaptığı bölgenin çevresinde diğer köpeklerle de iletişim kurabildikleri keseler bulunur. Köpeklerin birçok davranışı ilk başta komik gelebilirken sağlık sorunu yaşayabileceği birçok insanın aklına gelmemektedir.

3- Kuyruğunu Kovalama ve Yakalamaya Çalışması

Davranış bozukluğu ve sağlık sorunu olduğuna dair en önemli işaretlerden birisidir. Endişe ve strese bağlı görülebilecek bu durum psikolojik olarak zor durumda kalan köpeklerde çok sık görülür. Çok fazla yanlış yaşayan ve ilgi görmeyen köpeklerde kendi kuyruğunu yakalama ve ısırma eğilimi görülür. Tabi ki fiziksel başka bir hastalığı da olabilir. Omurgasında ve kuyruk kesişiminde problem yaşaması ya da o bölgede şiddetli bir kaşıntı olması da diğer nedenler arasında gösterilebilir.

"

4- Ön Ayaklarının Üzerine Oturması

Ön ayaklarının üzerine çömelen köpeklerin bir problemi olabilir! Bazı hareketler çok nadir yapılıyor ve sık tekrarlanmıyor ise endişe duymaya gerek yoktur. Çünkü bu durum o anlık ya da oyun amaçlı olabilir. Burada sizin gözlem ve onun takibini iyi yapmanız sayesinde olası sorunlara erken müdahale şansınızı artırır. Evcil dostunuz ön ayaklarının üstüne sık sık çömeliyorsa herhangi bir ağrının acısından kıvranıyor olabilir.

5- Başını Sağa Sola Sürtmesi

Köpeğiniz olmadık yerde başını ve kulaklarını bir yerlere sürtüyorsa bu durum tehlike doğurabilir. Evcil dostunuzun özellikle kulaklarında enfeksiyon yaşıyor olması ve yüzünde hissettiği kaşıntı hissini azaltmaya çalışması neticesinde zarar görebilir.

Her koşulda ne olursa olsun veteriner yönergelerini ve tavsiyelerini dinlemek önemlidir. Her yanlış hareketinde destek almak yerine onu takip edip, davranışları alışkanlık haline getirip getirmediğini iyi analiz etmelisiniz. Bazı acil durum işaretleri fiziksel bir hastalığa işaret ettiği gibi psikolojik olarak da sorun yaşadığını göz ardı etmemelisiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar