MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

K9 Köpeklerine Ait Bilinmesi Gereken 10 Şaşırtıcı Bilgi

2.11.2020 13:11:57

K9 köpekleri, son günlerde yaşadığımız üzücü İzmir Depremi sonrası tekrar gönülleri fethetmeyi başardı. Genelde narkotik konusunda zaman zaman gündeme gelseler de bu dostlarımızın arama, kurtarma, askeri ve polis işlerine yardım edebilen eğitimli köpekler olduğunu biliyoruz. 1.5 aylık olduktan sonra temel eğitimleri başlayan bu köpeklerin devamında 1 yaşına kadar görevlerine dair eğitimleri devam eder. Yaşları gelince de insanlar gibi emekli olup, köşelerine çekilirler. Hem insanların hayatını kurtarma da hem de yasa dışı suç işleyenlerin yakalanmasında aktif rol oynayan bu dostlarımız hakkında çok daha derin bilgilere göz atalım.

1-Bilinen İlk K9 Köpekleri: Alman Çoban Köpeği

Son derece zeki olmaları, ırkın boyutları ve iş ahlakları nedenleriyle bu köpekler tarihte kullanılan ilk K9 köpekleridir. Genelde bizim de zihnimizde bu köpekler yer etmiştir. Fakat Belçika Malinoi, Akita ve Belçika Çoban Köpeği de bu görevi gerçekleştiren diğer ırklardır.

2-Görev Süreleri Sınırlıdır.

Maalesef ki yaşamlarının sonlarına kadar bu işi sürdürmeyeceklerdir. Onların da biz insanlar gibi belli bir görev süresi ve sonrasında emekliğe geçişleri vardır. Tahmini olarak 5-8 yıl aktif olarak görevlerini başarıyla sürdürebilmektedirler.

3-Koku Alma Seviyeleri Çok Yüksektir.

Bizlerin asla kokusunu alamayacağımız şeylerin kokusunu 10 kat daha fazla alabilirler. Bizler çok basit ve keskin kokuların ayırt edebilirken, onlar kafalarını karıştırabilecek sayısız bilinmeyenli koku içerisinde istenilen kokuyu patisiyle koymuş gibi bulabilir.

4-Nesneleri 3 Farklı Şekilde Tanımlar.

Öncelikleri koku olup nesneyi devamında ses ve siluet şeklinde tanımlayabilirler.

5-Bu Köpeklerin Meziyetleri Saymakla Bitmez!

İz takip etme, patlayıcıları bulma, narkotik arama, kadavra tespiti, kamu denetimi, arama ve kurtarma çalışmalarında sayısız başarıları vardır.

6-Eğitimlerini Taze Tutmak İçin Antrenman Yapmak Zorundadırlar.

Onların eğitim süreleri hiçbir zaman sona ermez. Aktif olarak görevde oldukları sürece, günlük, haftalık ve aylık olmak üzere kimi zaman gruplar halinde eğitmenleriyle tekrarlar yaparlar.

7-K9 Seçiminde Cinsiyet Gözetilmez.

Bu mükemmel ve faydalı işler yapan dostlarımızın seçiminde erkek ya da dişi cinsiyet olmasının bir önemi yoktur.

8-Aradıkları Zararlı Şeyler Aslında Oyuncaklarıdır!

Bu eğitimli köpekler işin aslında bu eğitimi alırken olumlu-pekiştirme yapılarak tehlikeli şeyleri ortaya çıkarırlar. Çekme halatı olarak kullanılan havlunun onun bir parçası haline gelmesi ve kokusunun üstüne sinmesi için bir süre vakit geçirmesi sağlanır. Daha sonra içerisinde uyuşturucu ya da kimyasal başka tehlikeli bir şey saklanarak onu bulması beklenir.

Köpekler havlunun kokusuyla görüntüyü zihninde bağlar. Bu sayede bulunması gereken şeyler zenginleştirilerek bu polis ve kurtarma köpeklerinin zihin penceresi daha da genişletilir. Eğer bu aranılan şeyi bulması halinde oyuncağıyla oynayabileceğini öğrenir.

9-Köpekler Buldukları Nesneye Göre Farklı Şekilde Uyarı Verir.

Köpekler buldukları tehlikeli duruma aktif ve pasif olmak üzere farklı "BULDUM" deme yöntemlerine sahiptir. Uyuşturucu bulduğunda o bölgeyi patisiyle eşeler. Bu durum onun aktif belirtme yöntemidir. Eğer çok daha tehlikeli ve patlama durumu olan bir bomba bulduysa sadece üzerine oturarak eğitmenlerine pasif uyarı verir.

10-Yerin 3,66 Metre Altındaki İnsan Kokusunu Rahatlıkla Alabilir!

Arama ve kurtarma çalışmalarında özellikle göçük altında kalmış insanları kurtarmada son derece başarılıdırlar. 3,66 metre derinliğin altında kalmış insanın kokusunu alarak rahatlıkla yerini işaret edebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar