MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvan Hakları Yasası Yeni Yılda Meclisten Geçiyor!

2.11.2020 11:05:09

Hükümet son zamanlarda yaşanan hayvanlarla alakalı üzücü olaylar karşısında çalışmalara hız veriyor. Hükümet kurmaylarının yapılacak çalışmaları ve düzenlemeleri yeni senede Büyük Millet Meclis gündemine hazır şekilde getirmeyi planlıyor. Türk Ceza Kanunu’nda idari para cezasından başka bir yaptırımı olmayan hayvanlara karşı şiddet suçunun cezai işlemleri ve para cezasına çevrilerek serbest kalma statüsü konusunda değişiklilere gidiliyor. Birçok hayvan severin ve toplumun baskısı sonucu suçluların gerekli ceza alması konusunda istekleri karşılık bulacak gibi duruyor.

Yasa sayesinde hayvanları öldürme, işkence etme, hayvan neslini yok etmeye çalışma ve insanlık dışı eylemlerin yanında cinsel istismar ve onları dövüştürme gibi suçlarda erteleme, hükmün geri bırakılması ve para cezasına çevirerek serbest kalma yollarının önü kapatılıyor. Meclise teklif olarak sunulacak yasa önerilerinin kısaca özeti ise aslında verilmesi muhtemel cezaların çok daha caydırıcı ve yüksek olacağını gösteriyor. “Hayvanlara zarar veren eylemlerin” sadece idari para cezası gerektiren Kabahatler Kanununa göre işlem görmesinin aksine artık TCK'ya göre "canlı birine zarar verme" suçu kapsamında yargı ve işlem yapılmasını sağlıyor.

Tüm bunların yanında sevindirici bir diğer gelişme ise hayvanların sahibinin olması ya da sahipsiz olmasının ceza alınmasında herhangi bir fark oluşturmayacak olması. Bu ayrıma son verilmesi de son derecede sevindirici bir gelişme olarak bizleri umutlandırıyor.

Ayrıca sahipli hayvanların “çip” sayesinde sahipleri tespit edilerek ceza verilmesi planlanıyor. Sahipli olduğu halde evcil hayvanını başı boş bırakarak terk edenlere 10.000 TL'ye varan para cezası verilecek. Tehlike arz eden çevreye ve insanlara zarar vermemesi adına gerekli önlemleri almayan kişilere de idari yaptırım uygulanabilecek. Ayrıca hepsinin yanında sevindirici en önemli gelişme ise internetten hayvan satışı komple yasaklanacak!

Kaynak: Milliyet

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar