MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Sahibi Olurken Dostumuza ve Çevremize Karşı Uymamız Gereken Kurallar

22.03.2021 10:57:23

Toplum içerisinde birey olarak hiç tanımadığımız insanlara dahi birtakım sorumluluklarımız varken eğer bir evcil hayvan sahibiyseniz sorumluluğumuz iki katına çıkmaktadır. Hem evcil dostumuza hem de evcil dostumuza birlikte toplum içerisinde tüm insanlara!

Köpek sahibi insanların köpeklerinin temel ihtiyaçlarını karşılarken diğer insanlara olduğu gibi toplum ve doğa içerisindeki tüm canlılara karşı sorumluluk bilincinde davranması zorunlu bir harekettir. Ortak yaşam alanlarında mutlaka bazı kuralları en ufak bir esnetme bile olmadan sorumlu bir birey olarak dikkat almalıyız. Dostumuzu rutin gezintileri dahilinde dışarı çıkarmak ve tuvalet ihtiyacını görmesi zorunlu bir hareketse onun yaptığı dışkıyı bir poşet yardımıyla toplayıp çöpe atmak da toplumdaki diğer bireylere karşı görevimiz olmalıdır.

Evcil Dostunuza ve Topluma Karşı Sorumluluklarınız Bilincinde Olun

Onun temel ihtiyaçlarının sadece beslenme olduğu düşünmeyin. Sağlık kontrolleri ve aşılarının yanında rutin olarak park ve dış gezintilerine önem göstermelisiniz. Ayrıca onunla oyunlar oynamalı ve fiziksel açıdan rahatlamasına yardımcı olmalısınız. Bu onlar keyfi bir durumdan ziyade temel bir ihtiyaçtır ve tamamen bizlerin ona sunmamız gereken bir sorumluluktur.

Ortak alanlarda diğer bireylerin dışında başka canlılara da saygılı ve kontrollü olmasını sağlamalısınız. Bu nedenle olabildiğinde sosyal bir köpek olması konusunda ona yardımcı olmalısınız. Dış gezintiler dışkısını insanlara ve başka canlılara rahatsızlık vermemesi açısından ortada bırakmamalısınız.

Köpeğinizin ırkı ya da yaşı her ne olursa olsun dostunuzun kalabalık ve toplumsal alanlarında serbest ve tasmasız dolaşmasına izin vermemelisiniz. Hem olası saldırılara hem de diğer insanları rahatsız etmemek adına bunun sorumluluğunun tamamen sizin kontrolünüzde olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca onun güvenliğini ve kaybolma ihtimalini de ortadan kaldıracağı için en güvenli yol olacaktır.

Seyahat ve gezintilerde her ihtimale karşı karnesini yanınızda bulundurmak da oldukça sorumluluk gerektiren bir davranıştır. Evden çok uzaklaşacağınız taktirde bazı temel ihtiyaçlarına dair malzemeleri ve mamayı da yanınızda bulundurmanız dostunuzun konforu açısından önemlidir.

Apartman ortamında yaşıyorsanız bir köpek sahiplenmeden önce bu şartlara uyum sağlayabilecek bir köpek ırkı seçmeniz hem komşularınızın hem de dostunuzun bakımı açısından elinizi rahatlatacak bir kriterdir. Bu konuda gerekli araştırmaları yapmalı ve size uygun ırkı seçmek için aceleci davranmamalısınız.

Sürekli havlamaya bağlı olarak gürültü kirliliği yaratmamanız ve dostunuzun tamamen sizin kontrolünde olabilmesi adına eğitimlerine erken yaşta başlamanız hem ona hem de topluma karşı en büyük sorumluluklarınızdan birisidir. Eğitim konusu son derece önemli olup birçok konuda sizi rahatlatacak bir adımdır. Eğitimli bir köpek girdiği ortamlara kolay adapte olabilirken sizin sözünüzü dinleyerek tasvip etmediğiniz davranışları da asla gerçekleştirmeyecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar