MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Sahiplenirken Cinsiyet Seçimi ve Bilinmesi Gerekenler

22.03.2021 12:15:25

Köpek sahiplenirken genelde akla gelen ilk konu hangi ırk olduktan sonra dişi mi erkek soruları akılları kurcalamaktadır. İki cinsiyetin de avantajları olabildiği gibi gönlünüzden geçen ve en çok kanınızın ısındığı yavruyu sahiplenmeniz en doğal seçilim olacaktır. Genelde köpek severlerin çoğu erkek seçimini desteklerken dişi köpeklerin de avantajları hiç göz ardı edilmemelidir. Köpek ırkı seçiminde olduğu gibi sahiplenme amacımız koşullar ve ona sunacağımız yaşam alanına göre cinsiyet seçimini de göz önüne alabilirsiniz.

Cinsiyet Seçiminde Şartlarınızı da Göz Önüne Alın

Öncelikle bir dost edinirken gerçek hayatta da olduğu gibi hemcins ya da karşı cins hiçbir zaman fark yaratmamaktadır. Cinsiyet farklılığı köpeklerde davranış ve uyum açısından değişimler gösterse de genele bakıldığında hayati bir fark oluşturmayacaktır.

  • Dişiler erkeklere nazaran aynı ırk olsalar dahi fiziksel açıdan daha narin ve ufak yapılı olacaklardır. Erkekler genetik açıdan kemik ve kas yapısı itibariyle daha büyük ve iri olmaya müsaittir. Besleneceği ortamı da gözettiğimizde bunu mutlaka aklınızda tutmalısınız.
  • Dişi köpeklerin de regl olduğunu bilmelisiniz. Yetişkin olduklarında bu dönem senede 2 kez tekrarlanıp çiftleşmeye hazır hale gelmelerine yardımcı olur. Kanama olması da ev ortamında bazen sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle dişi köpek seçimi sizin için uygun olmayabilir. Tam tersi senaryoda ise erkek köpeklerin de bu dönemlerde kızgınlığa girmeleriyle baş etmeniz gerekecektir.
  • Dişi köpekler daha itaat dolu ve aile bireylerine düşkün olabilmektedir. Odaklanma ve eğitim konusunda daha işinizi kolaylaştırır. Erkeklerin dikkatinin dağılması ve odaklanma seviyesinde zorluklar yaşanabilir. Birliktelik ve kolay bir etkileşim açısından dişiler kimi zaman öne çıkmaktadır.

  • Erkek dostlarımız fiziksel açıdan üstünlüklerinin de etkisiyle egzersiz ve yorulma konusunda daha fazla süreye ihtiyaç duyabilirler. Irkının da bunda etkisi tabi ki mümkündür.
  • Yavru istenmediği taktirde ve sürpriz hamileliklerine karşı dişi köpekler kısırlaştırılarak bu sorun çözülebilir. Aynı durum köpekler içinde geçerli olup eğer çiftleştirme düşünceniz yok ise onları da sağlıkları açısından kısırlaştırmanız uygun olacaktır.
  • Eğer bir çiftlik ya da bahçe koruma göreviyle ve yaşam alanı olarak böyle bir ortam sunma niyetindeyseniz fiziksel üstünlükleri ve baskın karakterleri açısından erkekleri seçmeniz çok daha uygun olacaktır.
  • İstatistiksel anlamda dişi dostlarımızın tuvalet alışkanlığını erkek göre daha çabuk ve kalıcı şekilde öğrendiği saptanmıştır. Bunda vereceğiniz eğitimin de etkisi tabi ki büyüktür.

Köpek sahiplenmede ilk kural ve hissedilmesi gereken duygu onları bir dost olarak görmemiz gerektiğidir. Cinsi ya da cinsiyeti fark etmeksizin hepsine eşit sevgide olmamız gerekmektedir. Dişi ya da erkekten bağımsız onlarla vakit geçirmenin ve aynı yaşam alanını paylaşmanın keyfinin karşısında cinsiyet seçiminin fazla da bir önemi yoktur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar