MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Evde ya da Dışarıda Neden Dışkılarını Kapatırlar?

19.03.2021 13:15:36

Yapılan bu hareket her ne kadar evcil olsa da dostlarımızın evrimsel açıdan gerçekleştirdikleri içgüdüsel bir davranışı bizlere göstermesidir. Bunun en büyük sebebi doğada hayatta kalabilme ve kendilerini av pozisyonuna düşüren çok daha büyük ve vahşi hayvanlardan korunma isteğidir. Evet aklımıza evde yaşayan bir kedinin ne gibi bir tehlikeye düşeceği gibi bir soru gelse de bu tip içgüdüsel davranışların mantıksal açıdan bizlere anlamlı gelmesi önemli değildir.

Kedilerin Tuvaletlerini Kapatma Davranışı

Vahşi kediler özellikle aslan jaguar leopar gibi büyük olanlar dışkılarını ya da idrarlarını gizleme ihtiyacı duymazlar. Bunu yapmalarından en büyük sebep ise başka yırtıcılara ve rakiplerine engel olma isteğidir. Bunu da genelde kendi sahiplendikleri yaşam alanlarının sınırlarını belirlemek ve mesaj yollamak için mükemmel şekilde gerçekleştirirler.

Gelelim bizim senaryomuzdaki evcil ve sokak kedilerimize! Eğer doğal yaşamda hayatta kalmak istiyorsa çok daha zayıf bir tür kendisini gizlemek zorundadır. O alanda dışkılayarak ya da idrarını yaparak açıkta bırakırsa kendisini açık edebilir ve varlığını çok daha güçlülere hissettirebilir. Şu an beslediğimiz ve sokakta baktığımız kedi dostlarımız kedilerin soyağacından en zayıf kedi halkasını oluşturmaktadır. Bu nedenle dışkılarını gömmeye içgüdüsel olarak programlanmıştır. Bunu yaparak daha kolay gizlenen dostlarımız kendilerini daha güçlü kediler tarafından av olmadan kurtarabilirler. Bu yüzden kedilerin tuvalet eğitimine dahi ihtiyacı bulunmamaktadır.

Evcil Kedilerin Tehlike Olmamasına Rağmen Bu Davranışı Gerçekleştirmesi

Öncelikle sahipleri de olsak kediler bizleri onlardan daha büyük ama zararsız kediler olarak görmektedir. Evcil kedilerin etraflarında avcı olmamalarına rağmen bizlere bir süre mesafeli yaklaşmaları ve davranışlarımız doğrultusunda yakınlık kurmaları da bunla ilişkilidir. Her evcil kedi sahiplerini ya da aile bireylerini daha güçlü ve baskın olarak görmektedir. Kendisinin zayıf ve tehdit altına olabileceğini düşünen kedi dostumuz evrimsel açıdan bu davranışı devam ettirerek alt nesillerine aktarır. Ev kedileri tuvalet kabını tercih ederken dışarı çıkan ya da orda yaşayan kediler bahçedeki kumu eşeleyerek ihtiyacının giderir ve üzerini kapatır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar