MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İki Köpek Sahiplenmek: Avantajları ve Dezavantajları

19.03.2021 11:47:02

İkinci bir köpeği sahiplenme konusunda çekinceleriniz var ise bu konumuza mutlaka göz atmalısınız. Kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulabileceğiniz gibi olumlu ya da olumsuz yanlarını da hesaba katarak sizin için uygun olup olmadığına daha rahat karar verebileceksiniz.

Köpeklerin kediler gibi tek başlarına idare edebilme konusunda usta olmadıkları bilinen bir gerçek! Evden işe giderken arkanızda onu bırakırken yaşadığı üzüntü her ne kadar içinizi parçalasa da acaba ona bir arkadaş bulmanın vaktinin gelip gelmediğini mutlaka düşünüyor olmalısınız. İki köpek sahiplenme konusunda bir kişinin avantaj olarak gördüğü durum başka bir kişi için dezavantaj olabilir. Onlara sunabileceğiniz yaşam alanı ilgi ve maddi açıdan bütçenizin durumunu mutlaka göz önüne almalısınız. Ayrıca birden fazla köpek sahiplenirken bu dostlarımızın ırktan ırka bakım kolaylığı ya da zorluğu yaşatabileceğinizi göz ardı etmemelisiniz.

İki Köpek Sahiplenmenin Avantajları

İkinci bir köpek ilk köpeğinizin en yakın dostu ve oyun arkadaşı olacak. Düşüncesi bile mükemmel değil mi? Siz yokken oyunlar oynayarak birlikte vakit geçirecekler. Peki başka ne gibi avantajları var?

Canları Sıkılmaz: Evde tek başına saatlerce duran köpeklerin uyumaktan başka yapabilecekleri çok fazla aktivite yoktur. Bir süre sonra oyuncaklarına da ilgisini kaybedecek olan dostlarınızı canlandırır.

Stres ve Depresyon Karşıtı: Herhangi bir ayrılık ya da yalnızlık kaygısı çekmez. Sıkılan köpeklerin yanında birisi yok ise onun bu yeni arkadaşı hep onu zihinsel açıdan diri ve aktif tutar.

Mükemmel Sosyalleşme İmkânı: Köpekler sosyal canlılar olması ve devamlı sosyal kalmaları hem sizin hem de onun zihinsel açıdan rahatlamasını sağlamaktadır. Çok fazla insan ve başka köpek görmeden büyüyen köpeklerin ileride içine kapanık olmaları ve başka insanlarla kolay temasa geçememeleri bir sorundur. Onun kendini bu konuda geliştirebilmesi için 2. bir köpek olmazsa olmazdır.

İki Köpek Sahiplenmenin Dezavantajları

Olumlu kısımları kadar olumsuz yanları da illaki bulunmaktadır. Birden fazla köpek sahiplenmenin ve beslemenin en azından genel olarak dezavantaj görünen kısımları ise şu şekildedir.

Maddiyat: Veteriner masrafları dışında almanız gereken temel ihtiyaçlar da 2 kat artmak zorundadır. İkinci bir köpek sahiplenmeden önce bunu mutlaka göz önüne almalısınız.

Uyumsuzluk İhtimali: Birbirlerine alışmaları ve arkadaş olmaları anlık gelişebileceği vakit de alabilir. Eğer ilk köpeğiniz yaş olarak büyükse ve sosyalleşme konusunda gerekli adımları atmadıysanız yeni bir köpeği kabullenmesi zaman alacaktır.

Daha Fazla İlgi Gösterme: Örneğin bir köpeği tuvalet için dışarı çıkartmakla iki köpeği çıkartmak arasında ister istemez farklılık olacaktır. Birisi oyun modunda etrafı koklarken diğer işini görüp hızlıca geri dönmek isteyebilir.  Her ne olursa olsun veterinere dahi gitseniz harcayacağınız ve göstereceğiniz ilgi daha da artacaktır.

Kısırlaştırma İhtiyacı: Aynı cins olmaları sorun yaşatmasa da bir dişi ve bir erkek köpek sahibi olmanız halinde yavru istemiyorsanız kısırlaştırma iyice zorunluluk haline gelecektir. Aksi taktirde sürpriz gebeliklere hazır olun.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar