MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Enerji Seviyesinin Düşmesi ve Güçsüzleşmeleri

19.03.2021 10:25:09

Belli bir yaşa gelen köpeklerin hareketlerinde ve reflekslerinde yavaşlama oldukça normal olup zamanla gösterdikleri eski enerjileri ve güçleri de kalmayacaktır. Bu durum yaşlı olarak adlandırılan kategoriye girdiklerinde normal olup bunun öncesinde olması ise genetik ya da sonradan yakalandığı bir hastalığın semptomu olabilmektedir. Fakat doğal yolla zamanı geldiğinde güçten düşen köpeklerin yaşam alanları ve yaşam standartları da buna göre dizayn edilerek yaşayacakları güçlükler en azından azaltılmalıdır.

Köpeklerin Güçsüzlük Yaşaması

Zihinsel açıdan yaşadıkları zayıflık zamanla fiziksel açıdan da güçsüzlüğün ve köpeklerin artık depoladıkları enerji seviyesinin de düşmesine neden olacaktır. Fakat zihinsel açıdan zayıflayan köpeklerin fiziksel açıdan güçsüzlük yaşamasını bunama ya da farklı zihinsel sıkıntılarla karıştırmamak gerekir. Yaşlanan her canlının eski aktif ve hareketli zamanları eskilerde kalacaktır. Doğanın kendi iç dengesinde insanlarda dahil görülen bu durum kimi zaman evcil dostlarımızda anlamayı güç kılmaktadır.

Eskisi Gibi Güçlü Kuvvetli Olmayan Köpeklerin Yaşadığı Belirtiler

Güçsüzlük evcil dostlarımızda olduğu kadar insanlarda da görülen zihinsel ve fiziksel açıdan fonksiyonların zayıflamasını göstermektedir. Bu durumun en temel göstergeleri ise şu şekilde belirtilebilir.

Artık Çok Daha Sakin Ruh Haline Bürünmesi

Zamanla enerjinin azalması evcil dostunuzun eski efor gerektiren ve güç kullanmasını sağladığı aktivitelere de heyecan duymamasına zemin hazırlayacaktır. Yapısı gereği kuyruk sallama dışında fazla aktif görmeniz bu dönemlere girdiği olası değildir. Yaşlanan köpekler güçsüzleşir. Fiziksel açıdan kaslarında zayıflama da yaşamaları nedeniyle hareket kabiliyetleri ister istemez azalacaktır.

Karakteristik Özelliklerinin Değişimi

Evcil dostunuzun güçsüz düşerken karakteristik açıdan da bundan etkilenecektir. Oldukça hassas olmaları aynı insanlardaki yaşlanan insanlarımıza benzerlik göstermektedir. Artık eskisi gibi yeni olaylara meraklı olmayacak olup keşfetme hevesi eski normal yetişkinlik dönemlerinde kalmış olacaktır. Eskisi gibi sosyal olmak yerine yemeğini yiyip istirahat etmek onun belki de en büyük hobisine dönüşebilir.

 Bazı Davranışları Unutması ve Kontrol Kaybı

Güçsüzlük onların artık daha da bakıma muhtaç hale gelmelerine neden olabilir. Hastalık dolayısıyla olmasa dahi bu tip zorlukların üstesinden birlikte gelmelisiniz. Eskisi gibi tuvalet kontrolünü yapamama ihtimali olan dostunuzu cezalandırıcı hareketlerde bulunmamalısınız. Bu tip fiziksel zayıflamalarda eskisi gibi enerjisi olmadığını da göz ardı etmemelisiniz. Artık park gezintileri ve oyun aktiviteleri de kısa tutulmalı ve çok fazla onları zorlamamalısınız. Başka karşılaşabileceğiniz güçsüzlük belirtileri ise şunlardır.

  • Hafıza sorunları
  • Uyku düzeninde değişimler
  • Eskisi gibi fiziksel aktivitelerin onları heyecanlandırmaması
  • Keşfetme ve sosyalleşme isteğinde azalma
  • Öğrenmenin yavaşlaması
  • Efor gerektiren hareketlerden kaçınmak.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar