MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sağlıklı Bir Köpek Psikolojisi İçin Bilmeniz Gerekenler

18.03.2021 13:25:26

Onları zihinsel açıdan anlamanız bakımları ve davranışlarını kontrol etmede elimizi kolaylaştıracak en önemli unsurdur. Daha kolay eğitilebilmeleri ve toplum içerisinde daha sosyal hayvanlar haline gelmelerinde köpek psikolojisini anlamak köpek sahibi bir insan açısından önemli bir bilgi ve tecrübedir.

Köpeklerin evcilleştirilmeden önceki atalarının vahşi kurtlar olduğunu ve hala oradan gelen bazı iç güdüleri olabileceğini göz ardı etmeyin. Belirli bir hiyerarşi içerisinde lidere itaat etmek odaklı yaşamak isteyen bu dostlarımızın sahipleri olarak bizim lider pozisyonunu baştan elde etmemiz gerekmektedir. Sınırlarını ve yapabileceklerini bilmesi gereken köpeklerin davranış problemleri yaşamamaları açısından tek bir otoriteyi tanıması zihinlerinin karışmasının da önüne geçecektir.

Köpek Psikolojisini Yönetirken Bilmeniz Gerekenler

Evcil dostunuzu yavruluğundan itibaren anlamak ve davranışlarını yönetebilmek tüm yaşamı boyunca ikinizin de rahat etmesine yardımcı olacaktır. Köpeklerin eğitilmeleri ve psikolojilerini anlayabilmek için sadece yavru olmaları gerekmediğini de hatırlatmak isteriz.

Yavru Aranıza Katıldığında Baskın Karakterin Sizin Olduğunuzu Anlamalı

Muhtemelen ilk yavrunuzla tanıştığında üzerinize atlaması ya da ufak ısırmalar dominant ve baskın bir karakter olmaları konusunda içgüdüsel davranışlarından bazılarıdır. Bu tip durumlarda liderin sizin olduğunuzu anlaması konusunda teslimiyet göstermeniz zamanla sizin sözünüze girmemesine yol açacaktır. Onu yere bırakarak sırt üstü yatırın ve o şekilde teslimiyet duygusu yaşamasını sağlayın.

İlgilerini Oyun Oynama Konusunda Oyuncaklara Yöneltin

Köpekler size ait eşyaları alıp kendilerince oyunlar yapabilir. Bu da farklı bir üstünlük göstergesi olup ona ait olmayan şeylerin de sahibi olduğunu düşünmesine yol açar. Bu tip durumlarda ilgisini ve yönelimini kendine ait köpek oyuncaklarına çevirin.

Sosyalleştirilmeleri Konusunda Asla Geç Kalmayın

Sosyal olan köpekler her zaman sağlıklı bir psikolojiyle yaşamlarına devam edeceklerdir. Sürekli evde ve başka köpekler ya da insanlarla tanışmayan çevresini keşfetmeyen köpeklerin zihinsel açıdan sıkıntılar yaşaması kaçınılmazdır. Köpeklerinde aynı bizler gibi arkadaşlara ihtiyaçları vardır.

Hak Ettiklerinde Onları Mutlaka Ödüllendirin

Evcil dostlarınıza karşı her zaman sert ve üstün bir tutum sergilemenize gerek yoktur. Onlar birer makine olmayıp duyguları ve kalpleri bulunmaktadır. Üzüldüğünüzde üzülen sevindiğinizde sevinen bu tüylü dostlarımızın yaptığı başarılı hareketlerden ve davranışlardan sonra mutlaka ufak bir mama ya da kemikle ödüllendirmelisiniz. Bunları nasıl kazanması gerektiğini ve itaat konusundaki kafa karışmasının önüne geçmesini kalıcı hale getirebilirsiniz. Ayrıca temel eğitimlerini daha kolay öğrenmesini ve bunların oturmasını sağlayabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar