MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Kokusu Nasıl Giderilir? Yapılması Gerekenler

14.10.2019 16:47:54

Evinizi paylaştığınız bir can dostunuz varsa, en büyük pronlemlerden birisi büyük ihtimal kokudur. Köpeklerin derileri
koku biriktirip salgılamaya oldukça müsaittir. Hatta uzun tüylü bir köpeğiniz varsa bu konu içinden çıkılamaz bir hal almış olabilir.

Bu içeriğimizde sizlere köpek kokusunu gidermek hakkında bir kaç tüyo vereceğiz...


Köpeklerin kokmasına neler sebep olur?

Eğer uzun kulaklı bir köpeğiniz varsa;

Kulaklarının fazla hava alamaması, kulak içinde mantar, parazit vb. enfeksiyonlar oluşması kötü koku salgılamasına sebep olacaktır.
Köpeğinizin kulaklarında normalden farklı bir durum seziyorsanız kısa sürede veteriner hekiminize başvurmanızda fayda var. Diş ve ağız kokusundan dolayı da kötü koku salgılama olabilir. Dişlerde oluşan tartar, diş taşları vb. hastalıklar can dostunuzun ağzının kokmasına  neden olacaktır.

Deri üzerindeki yaralar ve mantar oluşmasına bağlı kokular da bir diğer etkendir. Pati dostunuz eğer deri odaklı bu kötü kokuları salgılıyorsa her gün düzenli olarak mutlaka tüylerini taramalısınız ve eğer deri hastalığı varsa veteriner hekiminize başvurmalısınız.


Köpeklerde kötü koku nasıl giderilir?

1- Ayda bir banyo

Eğer köpeğinizin direnci düşük değilse ayda bir kere yıkayabilirsiniz. Direnci düşük köpeklerde yıkama sonrası iyi bir şekilde kurutma işlermi gerçekleştirilemeyeceğinden can dostunuzun grip vb. hastalıkları yaşayabilir. Şampuan olarak kesinlikle köpekler için üretilmiş şampuanları tercih edin.
ASLA farklı ürünler kullanmayın!

2- Mama seçimi

En önemli sebeplerden biri kullandığınız mamadır. Eğer her türlü gıda (ev yemekleri, ucuz mamalar vs) ile besliyorsanız, köpeğinizin vücudu bu atıkları salya ve kötü koku olarak atmaya çalışacaktır. Buna engel olmak için köpeğinizin cinsine ve fiziksel özelliklerine göre iyi bir mama seçmenizi tavsiye ediyoruz.

3- Kuru şampuan

Kuru şampuan kullanarak kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Ayda en fazla iki kere kuru şampuanı kullanabilirsiniz. pudra şeklinde olan kuru şampuanların kullanımı da oldukça kolaydır. Tüylerine döküp güzelce taramak yeterli olacaktır.

4- Islak mendil

Kaliteli bir ıslak mendille köpeğinizi silebilirsiniz. kalitesi düşük ıslak mendiller ya da havlular cildine zarar verebilir. Veterinerlerde ya da pet shoplarda evcil hayvanlar için uygun ıslak mendiller bulabilirsiniz.

5- Yaşadığı alanın temiz olması

Eğer köpeğinizi evde besliyorsanız, yatağından oyuncağına kullandığı tüm malzemeleri ayda en az bir kere yıkamalısınız. Bahçede bir kulübede bakıyorsanız da kulübe temizliğini aksatmamalısınız.


Köpek kokusunu gidermeye kesin çözüm var mıdır?

Bu konuda kesin çözüm hala bulunamamıştır. Köpeklerin derileri yağlı yaratılmıştır. Bu da hava koşullarına dayanıklılığı sağlar. Derideki bu yağ zaman içinde oksidasyona uğrar ve kokuya neden olur.

Sık sık yıkanan bir köpeğin yağ tabakası zamanla incelir ve deride çatlamalar oluşur. Tüy yapısında bozulmalar olacaktır. Sürekli yıkamayı çözüm olarak düşünüyorsanız oldukça yanlış bir yol izliyorsunuz.

Yıkamak yerine saymış olduğumuz diğer maddeleri göz önünde bulundurarak ciddi önlemler almış olabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar