MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Nasıl ve Hangi Sıklıkta Yıkanır?

9.12.2020 11:00:29

Köpeklerin sağlıkları ve temizlikleri açısından yıkanmaları son derece önemlidir. Genelde köpeklerin banyo yapmaya çok hevesli olmaması ve bizlerin de vakit ayırma konusunda tembellik etmemiz rutin ihtiyaç listesinde mutlaka yapılması gereken bu temizliğin göz ardı edilmesine yol açmaktadır. Sağlıklı bir cilt parlak tüyler kir toz ve parazitlerin onların üzerinden uzak durmasına adına tüylü dostlarımızın onlara özel bir köpek şampuanıyla yıkanmasını önemli kılar. Etrafta koşarken insanların ilgisini çeken, yanına birisi yaklaşınca misler gibi kokmasını sağlayan köpek banyosu, köpeklerin yıkanması nasıl olmalıdır?

 

Köpekler Ne Aralıklarla Yıkanmalıdır?

Gün aşırı yıkanmaları gibi bir durum olmasa da ne sıklıkla yıkanması konusunda önceliğiniz ırkı ve buna bağlı olarak kürk yapısı olacaktır. Ayrıca çevresel faktörlerde yıkanma sıklığında son derece etkilidir. Rutin kontroller neticesinde, veteriner hekimleriniz bunun sıklığı konusunda size çok daha detaylı bilgi vereceklerdir. Fakat genel olarak fikir alabileceğiniz yazımızın devamında sizlerde evcil dostunuzun yapısına uygun yıkanma rutinini oluşturabileceksiniz.

Kışları süreyi soğuk havalardan dolayı uzatabileceğiniz gibi ay içerisinde 1 kere yıkamanız uygundur. Onların hasta olmaması ve üşütmemeleri açısından kışları özel bölgelerini nemli bir bezle silmeniz en azından geçici süre de olsa temizlik konusunda idare etmenizi sağlayacaktır. Köpeklerin ırkına bağlı olarak tüy yapılarının da yıkanma sıklığında etkisi büyüktür. Ölü tüy ve kalkan deriden arınmaları adına yıkanmaları ve taranmaları cilt sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca bahçede yaşayan ya da çok sık dışarı gezintilere çıkan köpeklerin de yıkanması konusunda tembellik etmemelisiniz. Normal mevsim ve şartlar oluştuğunda 15 günde 1 yıkanmaları sağlıkları ve temizlikleri açısından yeterli gelecektir.

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır?

Küçük ırk köpekler yer ve su harcama açısından kolaylık sağlasa da yavruluğundan itibaren suyla içli dışlı olan her ırk köpeğin yıkanırken zorluk çıkarmaması ve eğlenceli dakikalar yaşamanız olası bir durumdur.

  • Bizlere ait olan şampuanları kullanmamanız son derece önemlidir. Aksi taktirde çeşitli cilt rahatsızlıklarına yakalanmalarına neden olabilirsiniz. Köpek şampuanı ve onların tüy yapısına uygun olanı seçmeniz yapmanız gereken ilk hareket olmalıdır.
  • Banyodan önce ve banyodan sonra mutlaka taramalısınız. Tüylerinin ayrılması suyun ve şampuanın dipteki kirleri rahatça temizlemesini sağlar.
  • Suyun çok soğuk ve çok sıcak olmaması adına arayı tutturmalısınız. Köpeklerin soğukluğa karşı direnci güçlü olsa da üşütmemeleri adına bir süre rüzgârda kalmamalarına özen gösterin.
  • Şampuanlamaya geçmeden önce tüylerinin iyice su emmesini ve ıslanmasını sağlayın. Aksi taktirde şampuan etkisini çok fazla göstermeyecektir.
  • Şampuanlama işlemini bitirdikten sonra 3-4 dakika kadar o şekilde kalmasını sağlayın.
  • Evcil dostunuz huysuzluk yapması halinde favori oyuncaklarını da onu oyalamak için banyoya ya da yıkadığınız alanda mutlaka bulundurun.
  • Durulama konusunda vücudunda şampuan kırıntısı kalmayana kadar emin olun.
  • Mevsim şartlarına bağlı olarak fön makinesi kullanmaktan kaçının.
  • Banyo sonrası bir ödül bisküvisi ya da kemiğiyle onu ödüllendirerek ileri de ki yıkanmaları daha eğlenceli hale getirin.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar