MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Park Bahçe Gezdirmesi Nasıl Yapılmalıdır?

8.12.2020 13:21:47

Köpekler kadar zorunlu bir ihtiyaç olmasa da faydalı hem fiziksel hem de zihinsel açıdan son derece önemlidir. Sürekli hareket etmeleri fiziksel aktiviteler yapmaları konusunda oyun oynamak dışında uygun şartlar ve alışkanlık oluşturulması halinde gezdirme yapılması kediler açısından oldukça faydalıdır. Kediler karakterleri ve ırklarının belirgin özelliklerine bağlı olarak dış dünyaya karşı daha fazla ilgi duyabilir. Tam aksine hiç heyecan duymayıp, pencereden dışarıda olan bitenleri izlemek onlar için daha keyifli bile olabilir. Evde doğup büyüyen ve dış dünyayla çok ilgisi olmayan kediler için dış dünya sonra derece ürkütücü ve stres dolu olabilir. Her şeyden önce kedi gezdirmesi konusunda onlar adına baskıcı ve zorlayıcı olmamak önemli bir detaydır. Özellikle bu konuda bir tecrübeniz yok ise dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Mutlaka Kedi Tasması Edinin!

Eğer bir kediyi dış dünyayla taşıma kabı dışında taşımak istiyorsak olmazsa olmazlar arasında kullanmanız gereken bir kedi tasmasına sahip olmalısınız. Dışarıdaki etkenlere bağlı olarak ürküp, kaçıp gitmesine karşı kontrol altında tutabilmeniz açısından oldukça güvenlidir. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı da evcil dostunuzu rahatlıkla koruyabilirsiniz. Alışma süreci ve bu şekilde yürümeye başlamanız biraz zorlu olacak olsa da gezeceğiniz yeri ve evcil dostunuzun aşılarının tam olması son derece önemlidir. Evde ufak yürüyüşler yaparak tasmaya ve yürüyüşe alışması konusunda çalışmalar yapmayı ihmal etmeyin.

Gezdirme Çalışmalarına Kısa Sürelerle Başlayın

Demin de bahsettiğimiz üzere gezintilere tasmayı alıştırmak amaçlı evin içerisinde ve balkonunuzda başlayın. Kedinizin tasmaya tam olarak alışmış olması sonrası bile dış gezintilerinizi çok uzun tutmayın. Geniş alanlara yayılmadan kısa yürüyüşler ve güvenliğinden emin olduğunuz sessiz araba geçmeyen ve önemlisi köpek olmayan yerlerde başlamanız önemlidir.

Fiziksel açıdan yorulan ve gün içerisinde atmış kedilerin özellikle gecelerin derin ve kesintisiz uyku uyuması onların fiziksel olduğu kadar zihinsel açıdan da rahatlayıp sağlıklı kalmalarına destek olacaktır. Aranızdaki bağın güçlenmesi ve çeşitli ortam kokularını da almaları onlar adına da son derece mutluluk verici olacaktır. Güzergahınızın çok önemli olmasının yanında bu işleme en azından yetişkinliğine adım atmadan önce başlamanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Belirli bir yaştan sonra boynuna tasma bile takmakta zorlanacağınız kedileriniz vücuduna kedi göğüs tasması geçirmek son derece yorucu olabilir.

Kedilerin gezdirilmesi onlara vakit ayırabileceğiniz en ekstra aktivitelerden birisidir. Başarılı şansınız göstereceğiniz çabaya bağlıdır.  Gün sonunda hem o hem siz kaliteli vakit geçirerek son derece mutlu olacaksınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar