MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Kum Dışına Tuvaletlerini Yapmasındaki 5 Neden

8.12.2020 11:35:07

Kedilerin kum dışına tuvaletlerini yapmaları davranış problemi olduğu kadar sağlık sorunu kaynaklı da olabilir. Acilen çözüm bulunması ve üzerine gidilmesi gereken durumlarında başında gelmektedir. Hem sizin açınızdan hem de onun açısından kesinlikle kedi bakımı konusunda yaşayacağınız problemlerin belki de en büyüklerinden birisidir.

Hijyen konusunda hastalık derecesinde takıntılı kedi dostlarımızın tuvaletlerini başka bir yere yapmasına imkân bile vermezsiniz. Fakat bir kedi kumu dışına dışkılamaya başladıysa kesinlikle bir sorunu var demektir. Stres ve gerginlik altında hissettiği gibi başka bir iç hastalığı neticesinde istemsiz de olsa yapmak zorunda kalıyor olabilir.

1- Stres Kaynaklı

Kediler hijyenlerine olduğu kadar rutinlerine de bağlı hayvanlardır. Tuvalet kabının yerinin değişmesi bile onları bu konuda stres altına girmeye itebilir. Tabi ki bu çok basit ve uç bir örnek olsa da kedi dostlarımızın yaşamında meydana gelen bir değişiklik ya da eve gelen yeni birisi bu tip bir sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Yapacağınız basit de olsa değişiklikleri onları alıştırarak yaşamların içine sokun. Evinize yabancı bir kedi ya da misafir dostunuz geldiğinde hemen yan yana gelmelerine izin vermeyin. Mama değişimlerinde, eski mamasından yeni mamasına mutlaka karıştırın.

2- Yaşlılık Hali

Yaşlı kedilerin istemsiz de olsa kendi kumlarına gitmeleri konusunda sıkıntı yaşamaları olasıdır. Davranış problemi olmasa da sağlık problemi olduğu apaçık ortadadır. Yaşlanan kediler de aynı insanlar gibi hareket kabiliyetinde azalma yaşarken bazı hastalıklarla da mücadele etmek zorundadır. Nörolojik problemlerin yanında eklem sorunları gibi yaşlılığa bağlı sağlık durumları da kimi zaman kedilerin tuvalet kabına erişmede ve gitmede güçlük yaşamasına zemin hazırlar. Tuvalet kabını çok daha kolay girişli ve ulaşılabilir bir noktada olduğundan emin olmalısınız.

3- Tehdit Altında Hissetmeleri

Evde kendine rakip ve tehdit gördüğü kişiler ya da eşyalar da davranış problemi yaşamasına neden olabilir. Rahatsızlığı belli etmek için geçici olarak kum kabının dışına tuvalet ihtiyacını yapabileceği gibi birkaç seferlik dikkat çekme amaçlı da size mesaj yollamak istiyor olabilir. Kokusunu ve daha önce tanımadığı bir ziyaretçi ya da başka bir hayvan görmesinin yanında sizin dışarıda başka bir kediyi severek onun kokusunun üstünüze sinmesi de onu fazlasıyla tehdit altında ve agresif hissettirebilir.

4- Tuvalet Kumunun Yanlış Kullanımı

Tuvalet kabının içerisindeki kumu bir kere dökmeniz halinde rutin olarak gün içerisinde defalarca temizlemeniz gerekebilir. Pis bir tuvalete sizde gitmek istemezken onların gitmesini beklemek son derece komik olacaktır. Titiz olan kedilerin kirli bir kedi kumuna ne dışkı ne idrar yapmayacağını bilmeniz gerekiyor. Düzenli olarak biriken atıkları toplamanız ve çöpe atmanız önemli. Ayrıca kumların tavsiye edilen gün kullanımı sonra komple değişmesi ve tuvalet kabının kimyasal malzemeler kullanılmadan yıkanıp tekrar temiz kumla ona bırakmanız da yapmanız gerekenler arasındadır.

5- İlgisizlik ve Tek Başına Kalmaları

Kediler kendileri ilgi göstermeseler de ihtiyaç duyduklarında o ilgiyi hemen elde etme şımarıklığını gösterebilirler. Burada özgür ve başına buyruk yapılarının etkisi de büyüktür. Uzun bir süre kendisini yalnız ve mutsuz hisseden kedilerin evin içerisinde bir köşeye dışkı yapması evrimsel açıdan da göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Özellikle halı üstleri ve evin en çok vakit geçirilen noktaları buna müsaittir. Kedilerin temel amacı, rahatsız olduğunu hissettiren kokular yayma odaklıdır.

 

Özel Videomuz ise Burada!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar