MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler ve Köpekler Birlikte Yaşayabilir - 10 İpucu

12.10.2019 19:18:37

Kediler ve köpekler arasındaki savaş her dönem için bir tartışma konusudur. Birden fazla evcil hayvana sahip olan evlerde kediler köpekleri kışkırtabilir, köpekler bahçede kedileri kovalayabilir. Ancak her zaman bu iki ev arkadaşının “kediler ve köpekler gibi dövüşmesi” gerekmez. Bununla başa çıkabilmek için öncelikle dostlarımızın özelliklerini ve iletişim farklılıklarını bilmemiz gerekiyor. Örneğin bir köpek kuyruğunu mutlu olduğunu ve oynamaya istekli olduğunu göstermek için sallar, kedi ise memnuniyetsizliğini ve öfkesini göstermek için sallar. Her bir evcil hayvanın içgüdülerini ve çıkarlarını göz önünde bulundurarak bir evi paylaşmalarına yardımcı olabilirsiniz. İşte bunun için 10 ipucu:

 

1.Yavruyken eğitin.

Yavru kedi ve yavru köpeklerin birbirleriyle kötü deneyimleri olmadığı için yetişkin hayvanlardan daha hızlı anlaşacaklardır. Bu nedenle, her birine sahip olmak istiyorsanız,  onları hanüz yavruyken tanıştırmanız faydalı olacaktır. Arkadaş canlısı olsalar bile etkileşimlerini her zaman denetleyin. Bir yavru kedi oyunun bitmiş olduğunu işaret edebilir ancak yavru köpek hala istekli olabilir.Yavru köpeğinize bir oyuncağı kovalayarak oynamayı öğretin. Bu kendinden küçük hayvanları kovalamak yerine, onlara saygı duyarak büyümesini sağlar.

 

2. Eşleştirdiğiniz türlere dikkat edin.

Köpekleri, meraklı, fazla korkmayan bir kedi ile eşleştirmek idealdir. Hangi hayvanı kabul ederseniz edin, hayvanın yaşına, kişiliğine ve evdeki evcil hayvanınıza bakarak en doğru eşleşmeyi yapmaya çalışın. Sosyalleşmesi gereken, iç mekanda daha önce yaşamamış, başıboş ve vahşi bir kedi, yerleşik bir köpek gibi tehlike oluşturabilir. Av köpekleri, çoban köpekleri gibi bazı türler kedilerle yaşamamalıdır. Avlarını yakalamalarını öldürmelerini sağlayan içgüdüleri, kedileri tehlikeye atar.

 

3. Yavaşça alıştırın.

Kediler hem bölgeseldir hem de değişime düşkün değillerdir, bu nedenle başka bir evcil hayvanın denetimli, kademeli olarak tanıtılması en iyi yöntemdir. Sabır bir zorunluluktur çünkü giriş aşaması birkaç günden birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayabilir. Hayvanların tercih ettiği hıza bağlı kalın. Her iki hayvanınızla da yumuşak tonlarda konuşun ve her ikisiyle de aynı alanlarda zaman geçirin, bu sayede ikisini de ihmal etmemiş olursunuz. Her bir hayvanın, diğerini nötr bir odada görmesine kademeli olarak izin verin. Böylece onlara evde birden fazla evcil hayvan için yer olduğunu göstermiş olursunuz.

 

4.  Bir süre hareketlerini kısıtlayın.

Kedinizle ilk görüşmelerinde köpeğinizin tasmasını tutmayı sürdürün. Böylece saldırganlaşırsa hareketini sınırlayabilir ve disiplin altına alabilirsiniz. Her biri diğerinin görüşüne alışana kadar birbirlerine yaklaşmalarına izin vermeyin.

 

5. Kendilerine özgü alanlar verin.

Eve yeni gelen kediniz birkaç gün veya bir hafta boyunca tercihen kapılı bir odada yemek, yatak, kum kabı olan bir odada sığınağa sahip olmalıdır. Böylece tanımadığı bir köpektn uzaklaşabileceğini bilerek daha güvende hissederler. Köpeğinizin bu odada bulunmasına izin vermeyin.

 

6. Birbirlerinin kokusuna alıştırın.

Hayvanlar konuşarak değil, koku ile birbirlerini tanırlar. Birbirlerini görmeden önce bile, her iki evcil hayvanınızın da birbirlerinin kokularına aşina olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir tişört, çorap, havlu vb. eşyaları köpeğinize sürterek kedinin yemeğinin veya yatağının yanına koyun. Aynısını köpeğiniz için de yapın. Böylece birbirlerinin kokularına erişim sunarak, ilk buluşmayı daha az stresli hale getirebilirsiniz. Çünkü her bir hayvan diğerinin tamamen yabancı olmadığını bilecek.

7. Kedinin kum kabını ayrı tutun.

Kedinizin kum kabı daima köpeğinizin ulaşamayacağı yerde olmalı. Kutuyu kedinin erişebileceği ancak köpeğin giremeyeceği kadar küçük bir alana yerleştirebilirsiniz. Kapalı kutular da işe yarabilir. Çünkü mahremiyetinin işgali kediyi tehdit altında hissettirebilir.

8. Kedinizin tırnaklarını kesin.

Eğer kedi tehdit altında ve stresli hissediyorsa, köpeği birincil silahıyla yaralayabilir: pençeleriyle. Bu yüzden tırnaklarını kesmeyi ihmal etmeyin.

9. Ayrı ayrı yemek yesinler.

Her evcil hayvan bir diğeri tarafından rahatsız edilmeden yemek yiyebilmeli. Her bir hayvanın huzurla yemek yiyebilmesinin yanı sıra, her birinin kendi yemeğini yemesini de sağlar. Kediler köpek mamasına çok ilgi duymasa da köpekler kedi mamasını iştah açıcı bulabilir.

10. Arkadaşlık.

Hayvanlar sahte şefkat göstermez. Her biri kendi tuhaflıklarını, alışkanlıklarını ve ilişkilerini seviyor. Sonunda ikisi en az etkileşimle ancak düşmanlık olmadan birbirlerini kabul edebilir veya birbirlerine gerçekten düşkün olabilirler. Eğer yatağınızda sarılarak yatıyorlarsa, evinizi ve kalbinizi yönetmek için bir araya gelmişler demektir.

Bu konu hakkındaki videomuz:
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar