MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Sahiplerinin Bilmesi Gereken En Temel 9 Beslenme Bilgisi

12.10.2019 12:52:19

Bir kediniz var ya da sahiplenmek istiyorsunuz, bilinmesi gereken en temel beslenme maddelerinin sizler için paylaşıyoruz.
9 maddede kedi beslenmesinde dikkat edilmesi gereken maddelere hep birlikte göz atalım.

1- Köpeklere kıyasla kedilerin daha fazla protein ihtiyacı vardır.

Kediler etobur canlılardır. Köpeklerden oldukça farklı besin ihtiyaçları vardır. Bundan dolayıdır ki pati dostlarımızın protein tüketimi köpeklere oranla dah fazla olmalıdır.

2- Belli aralıklarla verilen yaş mama faydası

Kuru mamaya oranla kalori bakımından daha düşüktür. Tok hissetmelerini sağlar bu sebeple kilo kontrolünde yardımcı olur.
Özellikle diş ya da diş eti sorunu olan kedilerde, mamanın yumuşak olması beslenmede kolaylık sağlar. Genelde ödül olarak verilen yaş mamalar paticanla olan bağınızı da güçlendirir.

3- Sıvı ihtiyacını da karşılayabilecek yiyecekler

Kedilerin fazla su içme dürtüleri olmadığından sıvısı bol olan gıdaları tüketerek yeterli suyu almaları önemlidir.

4- Yaşına göre beslenmesi

4-5 haftalık kedilerin artık yarı katı besinlerle buluşma zamanı gelmiş olduğu için ve ilerleyen yaşlarında yemek seçmemeleri için farklı tatlara alıştırmanız sizin yararınıza olacaktır.
Her kuru mamanın üzerinde bulunan yaş talimatı sizi ne ölçüde mama vermeniz konusunda yönlendirecektir.

5- Kesinlikle şeker vermeyin!

Kedilere Verilmemesi Gereken 10 Günlük Yiyecek  yazımızda zararlı besinleri paylaşmıştık.  Şeker, kediler için oldukça zararlı bir besindir. şeker hastalığı, obezite, ileri dönemlerde görme kaybı ve diş sağlığı gibi problemlere yol açabilir. Bilinmesi gereken en önemli nokta şu ki, kediler zaten şeker tadını alamazlar! 

6- Çiğ yumurta asla vermeyin!

Her ne kadar bizler için yumurta son derece sağlıklı olsa da pati dostunuz için pek de öyle değil! Çiğ yumurta, kedinizin bakteri kapmasına sebep olabilir.

7- Mantarın her türlüsü onlar için zehirli!

Mantar, kedilerin vücut sisteminde zarar oluşturabilecek derecede zehir içeriyor. Sakın vermeyin!

8- Çiğ balıktan uzak durun!

Kedi denince akla süt balık gibi besinler direkt olarak akla gelse de işin doğrusu bu değil. Çiğ balık parazit oluşumuna sebep olduğu gibi B1 vitamininden yoksun bırakarak sinir sitemlerinde büyük problemlere yol açabilir.

9- Fazlası zarar!

Severek tükettiği bir besini sürekli olarak veriyorsanız farklı tatları tüketmesi zamanla zorlaşacaktır ve aynı besinle beslendiği için zaman içerisinde sağlık problemlerine yol açabilir.

Bu konu hakkındaki videomuzu izleyebilirsiniz!

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar