MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinizin Kuru Mama Konusunda İştahsız Davranması

28.09.2020 10:55:36

Kediler her konuda titiz olduğu gibi yemek konusunda da bazen sinir bozucu şekilde seçici olabiliyorlar. Bu doğuştan gelen bir özellik gibi düşünülse de yaşadığı ortam ve diğer çevresel etkenler yüzünden sonradan öğrenilmiş bir davranış olarak düşünebiliriz. Genel olarak da birçok kedi sahibinin aklına gelen ilk düşünce aynı mamayı yemekten ve tek tip beslenmeden sıkılmış olduklarını düşünmeleridir. Tam aksine eğer besleyici ve onun ihtiyaçlarını karşılayacak besin değerlerine sahip bir mamayla her gün aynı mamayı afiyetle tüketecektir.

Mama Yerken Aceleci Olmasını Beklemeyin

Kediler eğer kendilerini ve mamalarını güvende hissediyorsa tüm mama kabını iştahla yemesini beklememelisiniz. Kediler ufak porsiyonlar halinde çok sık yemeyi tercih etmektedirler. Bu durum size iştahsız ya da mamayı pek beğenmiyor gibi görünse de işin aslı öyle değildir. Dolu bir mama kabının hepsinin bir anda bitmesini beklemek gibi bir hataya lütfen düşmeyin. Kedilerin kaplarında mamayı minik minik yemesi çoğu zaman az ve yavaş yemesinden kaynaklıdır. Çünkü mamaları için rekabet ettikleri bir ortam bulunmamaktadır. Mamanın hepsini ya da bir öğünlük kısmını bir kerede yemeye çalışmamasının ana nedeni bu olabilir.

Kedinizin Yeterince Kuru Mamaya Yüz Vermemesi

Kedilerin yeterince yemiyor olma sebeplerinin başında mama dışında farklı şeylerle karnını doyuruyor olmasıdır. Abur cubur yerken bile bizler de normal yemeğimize iştahsız gözlerle bakabiliriz. Örneğin çok sık verdiğiniz kedi ödül mamaları ya da bisküvileri onun iştahını azaltabilir. Bunun yanında konser mamalara çok fazla yüklenmeniz ya da ev yemeğinizi onunla paylaşmanız da ona çok daha fazla lezzetli geleceği için kuru kedi mamasına yüz çevirmesinde etkilidir.

Evcil dostunuzu beslerken bu konuda diğer aile üyeleriyle fikir alışverişinde bulunup, bu tip kuru mama dışındaki ekstra yiyecekleri birbirinizden habersiz şekilde vermenizin yanlış olduğu konusunda uyarılarınızı yapın. Her önüne gelenin ona bir şeyler vermesi beslenme düzenini sekteye uğrattığı gibi kedinizin mamasını sevse bile ona daha lezzetli gelen şeylere yönelmesi bilinçaltına yerleştirecektir. Ev yemeğine alışan kedilerin ne kadar kaliteli ve besleyici kuru mama kullanırsanız kullanın, iştahsız davranması normaldir. Bir süre sızlanacak ve mama kabının yüzüne bakmayacak ama bu konuda tutucu olup asıl besininin kuru maması olduğunu anlaması halinde buraya iştahlı şekilde yönelim gösterecektir.

Eğer yeni bir mamaya geçiş yapmak istiyorsanız bu konuda da dikkatli olmalısınız. Alışkanlıklarının bozulmasından hoşlanmaya kedilerde bazen mama değişimi yapmanız gerekebilir. Ekonomik sebepler, daha farklı kalitede mamaya geçiş, sağlık nedenli veteriner tavsiyesi üzerine gibi çeşitli nedenlerle kuru mamanızı değiştirmeniz sıkıntılı bir süreç yaşamanıza neden olabilir. Bu tip durumlarda kademeli geçiş önceki ve yeni mamanızı belirli ölçülerle karıştırarak alışmanız onun iştahsızlık yaşamasının önüne geçer. Ayrıca mama geçinizi sıkıntısız yapabiliriniz. Bu konuda çok daha ayrıntılı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar