MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Yeni Mamaya Geçiş Nasıl Yapılmalıdır?

28.05.2020 11:01:05

Kediler alışkanlıkları olan ve bu alışkanlıklarına bağlı canlılardır. Tek tipte mamayla beslenmeye alışan kedilerin diyet programlarında olmayan farklılıklar mama geçişlerinde evcil hayvan sahiplerini fazlasıyla zorlamaktadır. Mama değişikliği konusunda sahipleri olarak onlara yardımcı olmalı ve bu geçiş sürecini çok daha kolay atlatmalarına yardımcı olmalıyız.

Yeni bir mamaya geçmek için birçok sebebiniz olabilir. Yavruluktan yetişkinliğe geçen bir kedinin mama değişmesinin zorunluluğu ya da kısırlaştırılmış bir kedinin bu tipte uygun bir mamaya başlaması gibi. Tüm bunların yanında herhangi bir rahatsızlığı olan kedinin veteriner hekim tarafından özel ve sağlığının iyileşmesi adına tavsiye ettiği farklı bir mamanın kullanılmasının zorunluluğu da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hangi şartlarda olursa olsun kedilerin büyük bir çoğunluğu yeni bir mamaya geçişte sahiplerine zorluk çıkarabilmektedir. Günlerce mamasına dil değdirmeyen kedilerin sahipleri çözüm arayışına üzülerek girmektedir. Bu durumu anca kademeli olarak geçiş sağlayarak kısa süre içerisinde atlatabilir ve evcil dostunuzun yemesini istediğiniz yeni mamaya alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kedilerde Mama Geçiş Evresi

Onun sağlık sistemini korumak ve geçiş sürecini en sancısız şekilde atlatabilmek için mama geçişini 1 haftalık süreye yaymalısınız. Kademeli olarak bu geçişi yapmak kedinizin hem eski mamasından kopmasını kolaylaştırırken hem de yeni mamaya alışmasına destek olacaktır.

İlk 2 Gün %75 kullandığı mama + %25 oranında geçilecek yeni mama

3.-4. Gün %50 kullandığı mama + %50 yeni mama

5.-6. Gün  %25 kullandığı mama + %75 yeni mama

1. haftanın sonunda ise tamamen yeni mamaya başlayabilirsiniz.

Bu öneriler yeni mamaya geçişte hemen hemen her kedi üzerinde işe yaramaktadır. Kedilerin alıştığı lezzet ve tat konusundaki alışkanlıkları bırakmaları zor olabilir. Bazı kedilerde bu geçiş evresine dahi ihtiyaç duyulmadan mama kaplarına konduğu taktirde her mamayı yiyebilirken bazı kedilerin inatçı olması bizleri alternatif çözüm önerilerine sürüklemektedir.

Bu dönemde dikkat edebileceğiniz bazı ekstra unsurlar bulunmaktadır. Mama kabının yanında temiz ve taze su bulunmasına her daim dikkat edin. Yeni bir mamaya geçişte kedileri aç bırakmak çok da önerilmemektedir. Yeni mamasına hiç dokunmaması halinde ev yemeği vermeye çalışmak da hatalı bir davranıştır. Bu durum daha sonraki dönemlerde maalesef kötü bir alışkanlığa dönüşmekte olup kedilerin kuru mamaya karşı olan yemek iştahını fazlasıyla aşağılara çekmektedir. Yeni mama geçişlerinde kuru mamanızı çok az ısıtarak aromatik lezzetlerinin dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Birçok mamada kedilerin yeme isteğini artıran bu durumu kullanılması zorunlu olan yaş mamalarda vücut sıcaklığına çıkartarak da deneyebilirsiniz. Bu tip bir hile mamaların koku ve lezzetini artırmada oldukça kullanılan bir durumdur. Ayrıca kedilere dondurulmuş mama vermemeniz de önemlidir.

 

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar