MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Asabi Kedilerin Verdiği İşaretler ve Nedenleri

28.05.2020 13:05:38

Kedilerin sinirli ve asabi tavırlar içerisine girdiğini anlamak için bilinen en çok dışavurumları genelde tıslama oluyor. Fakat sanılanın aksine sinirlenen ve asabi tavırlar içerisine giren kedilerin çok daha farklı tepkileri olabiliyor. Kediler hareketleri öngörülemez ve tepkileri anlaşılması güç canlılardır. Davranış ve hissettiklerini anlamak için kulakları, kuyrukları dişleri bizlere birtakım işaretler her zaman veriyor. Sadece bizler onların dilini çözerken ya eksik ya da geri kalıyoruz.

Kedilerin Sinirlenme Nedenleri Nelerdir?

Aslında kedilerin sinirlenmek için bir sebebe ihtiyaçları yoktur. Sakin ve tembel mizaca sahip olsalar da bazı durumlarda bunun aksine sıklıkla davranış sergilerler. Temelde sinirlenme sebeplerinin altında kıskançlık ve korku yatmaktadır. Korkmaları neticesinde asabi bir davranışa bürünerek kendilerini koruma iç güdüsü ortaya çıkmaktadır. Kıskançlık ise kademe kademe artarak sahiplerine karşı bizlere komik de gelse kendisini geriye çekme, oyun oynamama, ona seslenince yüzünüze bile bakmama, tuvalet kabının dışını kullanarak ilgi çekme gibi çok uygun görülmeyen davranışlara kadar gider. Eve yeni gelen başka bir evcil hayvana karşı sinirli tavırları, sahiplerine karşı davranışları onun asabiyet içerisine bürünmesindeki en temel etken olabilir. Kedilerin duyguları olup, onlar da sevilmek ve el üstünde tutulmak istemektedirler. Bu da sahip oldukları şeyleri geri almak amacıyla kaybettiklerinde bu tip agresif davranışlar sergilemelerine neden olabilir.

Kedilerin Bizlere Karşı Gösterdiği Asabiyet Belirtileri

Tıslaması: Evet bu kedilerin en çok ve aşina olduğumuz tepkilerinin başında gelmektedir. Bu tip durum o kediye bulaşmadan selam verip yanından geçmek en mantıklı hareket olacaktır. Kendi haline bırakıp, bir süre ona dokunmamak ve sakinleşmesini beklemek oldukça önemlidir.

Diş Göstermesi: Tıslıyor ve ekstra diş gösteriyorsa bu durum sinir katsayısının zirveye çıktığının alametidir. Onu ne sakinleştirmeye çalışın ne de yanına yaklaşın. O an ki boşlukta onun bu hale gelmesine neden olan durumu ortadan kısa sürede bertaraf etmek ve sakinleşmesini beklemek akılcı bir yol olacaktır.

Kulaklarını Geriye Çekmesi: Korku ve hoşnutsuzluk belirtisi olan bu durum belki de ona bir süre daha yaklaşmanızdan hoşnut olmayacak gibi duruyor. Sizde ya da oda da onu rahatsız eden bir durum olmakla birlikte onu kendi haline bırakmak ve ortamda onu rahatsız eden şeyi kaldırmak sorunu çözecektir.

Sahibini Görmezden Gelmesi: Normal şartlarda mama verirken onu sevmeye çalışırken size koşması gibi davranışlar sergilemesine rağmen görmezden gelmesi bir soruna işaret olabilir. Aile bireyleri arasındaki değişim başka bir hayvanın gelmesi kendi özel eşyalarının ortadan kalması ya da misafir gelmesi onun tepki göstermesi adına birkaç sebepten birisidir. Davranış olarak agresif tavır sergilemese de bu size karşı gösterilen bir öfke şeklidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar