MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı ve Evcil Hayvan Sahipleri

29.05.2020 10:44:30

Sokağa çıkma yasağı ya da biraz daha hafif tabiriyle kısıtlaması bu hafta sonu da devam ediyor! içişleri bakanlığının yayımladığı genelge de valiliklere ulaştı. Genelgeye göre 14 büyükşehir statüsündeki il ile Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Yasaktan kimlerin muaf olacağı ve evcil hayvan sahiplerinin kısıtlama dışında tutulup tutulmayacağı konusunda da maddeler yer alıyor.

29-05-2020 tarihi saat 24.00 ve 31-05-2020 tarihi saat 24.00 arasında Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerimiz içerisinde bu kısıtlama süreci hafta sonu devam edecektir. Bu süreçte vatandaşlarımızın sokağa çıkması yasaklanırken evcil hayvan sahiplerinin ve veterinerlerin durumu fazlasıyla merak edilen konuların başında gelmektedir. Korona virüs salgının görüldüğü tarihten itibaren çeşitli yasaklar ve kısıtlamalara artık alışmış olmakla birlikte birçok vatandaşımız bu kurallara fazlasıyla riayet etmektedir. Salgın bulaşma hızını yavaşlatma ve riski yönetme açısından oldukça olumlu sonuçları olan bu tedbirlerin dışında tutulan bazı insanlar tabi ki bulunmaktadır.

İstisna Dışında Bulunan ve Hayvan Sahiplerini İlgilendiren Kısımlar Aşağıdaki Gibidir!

  • Büyükbaş-küçükbaş hayvanları otlatmak zorunda olanlar ve arıcılık faaliyetleri yürüten kişiler
  • 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı genelge dahilinde oluşturulan hayvan besleme grubu ve üyeleriyle sokak hayvanlarını besleyecek kişiler
  • İkamet ettiği yerin önüyle sınırlı olmak koşuluyla evcil hayvanlarını zorunlu ihtiyacını gidermek üzere dışarı çıkanlar
  • Veteriner hekimler

Her şart altında gerekli sağlık önlemlerini almalı ve sosyal mesafe kuralına uymaya çalışmalıyız. Mümkün olduğu kadar insanlarla az temas etmeli, insanlarla mesafemizi korumaya dikkat etmeliyiz. Tüm bunların yanında evcil hayvanlarımızı sevmeden önce ve sonra ellerimizi yıkamayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar