Köpeğiniz Kuru Mama Yemiyorsa Neler Yapılmalıdır?

29.05.2020 13:03:06

Köpeklerde çok mama ayırt etmeden buldukları birçok şeyi yeme eğilimine sahiptir. Fakat kuru mama konusunda seçici ve iştahsız davranmasının altında yatan farklı sebepler olabileceği de göz ardı edilmemelidir. Bu yeme isteğinin azalmasının en büyük sebebi sağlık sorunları olabilir. Ağız ve dişleriyle alakalı bir problem olması kuru mamayı sevmesine rağmen yiyemesine yol açabilir. Canı istemiyorsa ve mamayı beğenmiyorsa yememesi mama değişimiyle ya da onu yorarak daha fazla kendisini aç hissetmesiyle çözülebilirken sağlık sorunları için veteriner kontrolüne ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kuru köpek mamaların evcil dostunuzun damak tadına uygun lezzetler ve besin değerleri içermelidir. Sağlıklı gelişim ve güçlü bir bünyeye sahip olması için en temel kurallardan birisidir. Bazı kaliteli ve görece fiyatı yüksek mamalar evcil dostunuzun günlük besin ihtiyacını karşılarken bazı mamalar sadece karnını doyurmaktan başka bir işe yaramayabilir. Evcil dostlarımızın beslenme programını kimi zaman farklı besin çeşitleriyle zenginleştirmek ve onları ödüllendirmek konusunda çok da tutucu olmamak gerekmektedir. Köpek mamaları içerik ve marka farklılığı nedeniyle değişik üretim aşamaları ve besinler içeriyor olabilir. Evcil dostunuzun bu konuda seçici olması düşük ihtimal de olsa siz uygun mamayı bulana kadar sizi biraz yorabilir.

Köpeğinizin Mama Yememesindeki Diğer Sebepler

Mama ve su içmeyi kestiği vakit çok da detaylara takılmadan acilen veterinere gitmeniz en etkili çözüm olacaktır. Davranışlarında değişiklik ve beraberinde gelen sıvı ve gıda eksikliği çok daha ciddi problemlerin oluşmasına neden olabilir.

Yemek yememesine neden bir diğer problem de ağzında yara çıkmasıdır. Ufacık bir yaranın bile onun yemek yerken fazlasıyla zorlanmasına neden olması sizleri şaşırtmamalıdır. Ağız ve damağında ufak bir kızarıklık ya da açıklık olup olmadığını el yordamıyla kontrol edin.  Evcil dostunuzun dış görünüşünde, tüylerinde veya burnunda kuruluk var mı kontrol edin. Bu tip durumlar hastalık belirtisi olup, iştahsızlık problemi yaşamasına neden olabilir.

İştahsızlık yaratan bir durumun mamadan kaynaklı bir durum da olabilir. Başlarda iştahla yediği mamanın ağzının açık kalması sonrası bayatlaması, son kullanma tarihinin geçmesi evcil dostunuzun mamanın yüzüne bakmamasına neden olabilmektedir. Mamanın renginde ve kokusunda kötü bir koku alıyorsanız, o mamayı direkt ağzı kapalı şekilde çöpe atın. Ayrıca mamanızı saklama konusunda dikkat olun, zamanla hava alan mamaların bayatlamasa bile aromatik lezzetleri kaçabilir.

Mama değişimlerinde de köpekler kimi zaman seçici olup birkaç gün yeni mamasına iştahsız gözlerle bakabilir. Eski mamadan yeni mamaya geçiş evresinde karıştırarak bu süreyi 1 hafta uzatın. Aksi taktirde direkt yeni mamayı ona sunmanız çok hoşuna gitmeyebilir. Bütçeniz doğrultusunda ona en lezzetli, besin değerleri yüksek mamayı seçmeye çalışsanız da kimi zaman ekonomik nedenlerle çok daha uygun mamalara geçiş yapmanız gerekebilir. Bu durum da köpeklerde önceki yedikleri mamanın ekstra lezzeti nedeniyle iştahsızlık yaratabilir.

Sık sık mama değişimi, ev yemekleri vermeniz ve konserve ya da yaş köpek maması odaklı beslenmesi de köpek mamasına karşı evcil dostunuzda geri çekilme ortaya çıkarmaktadır. Onların lezzeti kuru mamaya nazaran daha güzel geleceği için bu tip durumlarda evcil hayvan sahipleri köpeklerinin mama yemediğinden şikâyet etmesine yol açmaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar