MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Zeka Artırıcı Etkinlikler ve Oyunlar

1.06.2020 10:51:08

Köpeklerin kolay eğitilmesi ve öğrettiğiniz komutlara karşılık verebilmesinin yanında yapılan araştırmalar neticesinde yetişkin bir köpeğin ortalama olarak 2-2.5 yaşlarında çocuğun zekasına yakın olduğunu biliyor muydunuz? Komutlarınızı içeren ve farklı anlamlarda işaretleri, yüz ve mimiklerinizi ve ortalama olarak farklı 150 civarı kelimeyi anlayabilirler. Aşağıda resmini de gördüğünüz köpek ırkı yapılan testler içerisinde bu çıtayı 250 kelimeye kadar çıkarabilmeyi başarmıştır. Karmaşık sorunların üzerinden gelebilen köpekler çevrelerini inceleme araştırma yiyeceklerini saklama ve bulma konusunda fazlasıyla yeteneklidir. Kapıları açma, başka yerlere engelleri aşarak yol bulabilme, tamamen zekasının getirdiği özelliklerden birisidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum onların bu zekasını açığa çıkarma, gerekli eğitimle ve etkinlikler neticesinde bu yeteneklerini faydalı hale getirebilmektedir.

Köpeklerin Zekasını Bir Adım İleriye Taşımak İçin Yapılması Gerekenler

Sahibiyle sağlam bir ilişkisi olmalı ve bunun temellerini atmanız çok önemlidir. Bunun yanında eğlenerek öğrenmelerini sağlamak, stresten ve şiddetten uzak bir yaşam sunabilmeniz de zihinsel gelişimi açısından evcil dostunuzun kaliteli bir yaşama sahip olmasını sağlayacaktır. Köpeğinizin zekasını geliştirmek ve aktif tutmak için birlikte yapabileceğiniz etkinlikler ve oyunlar şu şekildedir.

Eğitim: Her şeyin başında eğitim gelmektedir. Basit komutlardan başlayarak çok daha ileri seviyeye köpeğinizin verdiği tepkiler doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Bu onun algılarını ve anlayış kapasitesini artırarak çok daha zeki bir canlı hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Zekâ Oyunları: Ödülü kazanabilmesi için herhangi bir bulmaca çözmesi onların sorunu anlayarak çözmeleri ve devamın kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. Yiyeceklerin ya da mamanın saklı olduğu bir kutuda çeşitli kolları hareket ettirerek ya da kapağı kaldırarak ulaşabilmesi hafızasının da gelişmesine olanak sağlamaktadır. Bu tip hafıza ve zekâ geliştirmeye yönelik birçok köpek oyuncağı bulunmaktadır. 

Saklambaç: Mama saklama olsun normal bildiğimiz saklambaç, köpekleri bulmacayı ve eksik parçaları çözmeye itmektedir. Bu tip durumlar zekâ gelişimine üst düzet etkisi bulunmaktadır. Sizin ona göstermeden ev ya da bahçede kokusuna aşina olduğu ve çok sevdiği bir yiyeceği saklamanız ve bulması yönünde oyuna teşvik etmeniz koku alma duyusu haliyle zekasının da gelişimini artıracaktır.

Köpeklerin hafızasını geliştirmenin yanında hem fiziksel hem de zihinsel yönden tembelliğe alışmamaları için oyun oynamaları, egzersiz yapmaları, çeşitli zekâ geliştirici oyuncaklar sahip olmaları önemlidir. Cins, ırk ya da cinsiyet fark etmeksizin her köpek zeki ve akıllıdır. Burada asıl olan sahipleri tarafından bu gücün ortaya çıkarılması ve üzerine gidilerek geliştirilmesine yardımcı olmalarıdır. Sokak köpekleri olarak küçümsenen ve herhangi bir ırk grubuna dahil olmayan köpekler dahi istenilen komutları kolaylıkla öğrenebilmektedir. Burada sahiplerinin, evcil dostlarına gerekli zamanı, sabrı ve harekete geçirmek dinamiklerini tetiklemeleri önem arz etmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar